UJ zaprasza na studia młodzież z Portugalii

Prof. Zdzisław Mach oraz Ambasador RP w Portugalii, prof. Bronisław Misztal.

14 marca w Lizbonie zakończyły się trwające 4 dni "Futuralia" - największe w Portugalii targi edukacyjne, w których udział wziął Uniwersytet Jagielloński. Nasza uczelnia reprezentowana była przez biuro Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej oraz Dział Rekrutacji na Studia.

Podczas targów miało miejsce wiele prezentacji oraz spotkań na wyższym szczeblu, których celem było przyciągnięcie na studia do Polski młodzieży z Portugalii oraz Brazylii.

Udział Uniwersytetu w targach bardzo aktywnie wspierała Ambasada RP w Portugalii, dzięki której udało się stworzyć duże (największe po brytyjskim), polskie stoisko.

Największym zainteresowaniem wśród młodych Portugalczyków cieszyła się oferta studiowania na UJ medycyny, biotechnologii, fizyki oraz stosunków międzynarodowych i studiów europejskich.

Ambasador RP w Lizbonie prof. Bronisław Misztal tłumaczy, że w ciągu ostatnich sześciu lat liczba Portugalczyków wyjeżdżających na dzienne regularne studia do Polski raptownie wzrosła. W ubiegłym roku akademickim trafiło na polskie uczelnie blisko 300 Portugalczyków.

Z kolei uczestniczący w lizbońskich targach Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", wyraził nadzieję, że intensywna promocja polskich uczelni wyższych może w krótkim czasie zachęcić do studiowania w Polsce także młodzież z innych byłych portugalskich kolonii. Wskazał także, że w Polsce obecnie uczy się 40 tys. zagranicznych studentów. Na razie ich zdecydowana większość to obywatele Ukrainy i Białorusi. Przypomniał, że Portugalczycy, obok Hiszpanów i Turków, stanowią najszybciej rosnącą grupę obcokrajowców studiujących w Polsce. Dodał, że w jeszcze w roku akademickim 2009/10 było ich zaledwie 23.

"Futuralia" to największa portugalska wystawa edukacyjna o charakterze międzynarodowym. Tegoroczną edycję lizbońskich targów zainaugurował minister oświaty i nauki Portugalii Nuno Crato.

na podstawie: naukawpolsce.pap.pl

Data opublikowania: 12.03.2015