"DudeWars" studentów informatyki w finałach Microsoft Imagine Cup

Studenci informatyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ stworzyli grę strategiczną czasu rzeczywistego, którą cechuje rozbudowany tryb multiplayer z systemem rankingowym oraz multiplatformowość. Ich produkt zakwalifikował się do krajowych finałów Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez firmę Microsoft.

"DudeWars" to owoc współpracy zespołu twórców gier, w którego skład wchodzą studenci informatyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego - pomysłodawca i lider zespołu Dariusz Furman, Sebastian Jeleń, Michał Matuszewski i Kamil Spisak. O przepustkę do światowego finału uniwersytecka drużyna powalczy z czterema innymi zespołami, które w kategorii Gry weszły do krajowych finałów Imagine Cup. Te odbędą się w 8 i 9 kwietnia w Warszawie.

"DudeWars" to gra strategiczna czasu rzeczywistego (RTS), którą cechuje rozbudowany tryb multiplayer z systemem rankingowym oraz multiplatformowość (gra jest dostępna zarówno na komputery z systemem Windows, jak i urządzenia mobilne z Androidem). Projekt rozwijany jest na silniku Unity. Gra osadzona jest w czasach podobnych do średniowiecza, posiada grafikę 2.5D i intuicyjny system poruszania się (tzw. Base-to-base). System ten zaimplementowano ze względu na łatwość jego obsługi na urządzeniach z ekranami dotykowymi. Dzięki temu można było zbalansować rozgrywkę tak, aby zarówno gracze komputerowi, jak i użytkownicy urządzeń mobilnych rywalizowali ze sobą na tych samych warunkach.

W grze występuje również tryb kampanii. W niej wcielamy się w Ladiera, najmłodszego z czterech braci, który dowiadując się o uknutym przez jego braci spisku, postanawia odbić ich ziemie i zjednoczyć królestwo swojego tragicznie zmarłego ojca. Kampania składa się z trzech rozdziałów, gdzie każdy z nich reprezentuje potyczkę z jednym z braci. Podczas swojej wyprawy Ladier poznaje wiele nowych sekretów rodzinnych i musi stawić czoła nowym i trudnym wyzwaniom.

Rozgrywka odbywa się na zróżnicowanych mapach, gdzie trzeba wykazać się strategią i sprytem. Opiera się ona głównie na przejmowaniu wrogich punktów strategicznych poprzez wysyłanie do nich swoich jednostek. Podczas rozgrywki można będzie używać również umiejętności specjalnych oraz zakupywać tzw. tymczasowe ulepszenia. Jednostki mogą również walczyć ze sobą, jeśli ich ścieżki przetną się podczas próby ataku na punkt strategiczny. W planie jest również wprowadzenie nowych punktów strategicznych.

- W kampanii gracz walczy ze stworzonym przez nas systemem sztucznej inteligencji (AI), który wraz z kolejnymi etapami gry staje się coraz bardziej wymagający. Tryb multiplayer składa się z dwóch części. Trybu matchmaking, nad którym obecnie pracujemy, gdzie gracz jest kojarzony z przeciwnikiem o podobnym rankingu oraz trybu "przyjacielskiego", gdzie możemy umówić się ze znajomym na "rundkę". To właśnie ten tryb był inspiracją do nazwania gry "DudeWars", czyli wojny "kumpli" - informują twórcy gry, którzy zachęcają do jej przetestowania. Wszelkie opinie, sugestie i rady będą mile widziane.

Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W jego dotychczasowych edycjach udział wzięło niemal 2 miliony studentów ze 190 krajów. W tegorocznej edycji wyjątkową wagę przyłożono do biznesowego aspektu studenckich projektów. Wszystkie drużyny już na początku przygody z konkursem wzięły udział w szkoleniach z zakresu opracowania strategii komercjalizacji projektu. Finaliści uzyskają także szansę biznesowego wsparcia swoich rozwiązań przez fundusz inwestycyjny Zernike Meta Ventures.

Data opublikowania: 01.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały