Informatycy z UJ wśród triumfatorów Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym

Drużyna informatyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Igor Adamski, Piotr Bejda, Michał Sapalski, szkoląca się pod opieką prof. Pawła Idziaka z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ zajęła trzecie miejsce w rozstrzygniętych 28 października br. w Warszawie XVII Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym.

Do zawodów przystąpiły 54 trzyosobowe zespoły studentów z 18 polskich uczelni. Na rozwiązanie zadań było pięć godzin. Mistrzostwa to pierwszy etap starań o uczestnictwo w wielkim finale zawodów programistycznych, w którym udział wezmą najlepsi programiści z całego świata. Kolejny etap -  eliminacje regionalne, na które przyjadą programiści z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii oraz Węgier, odbędą się w listopadzie w Krakowie, a finały w lipcu przyszłego roku w Sankt Petersburgu.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym to krajowa odmiana konkursu informatycznego ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) - Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1996 w Poznaniu.

AMPPZ to konkurs zespołowy. Każdy zespół składa się z trzech studentów reprezentujących tę samą uczelnię. Podczas zawodów każda trzyosobowa drużyna ma do dyspozycji jeden komputer, pięć godzin czasu i od 8 do 12 zadań algorytmiczno-programistycznych do rozwiązania. Rozwiązania poszczególnych zadań są sprawdzane w czasie rzeczywistym, a drużyny są informowane o wyniku sprawdzenia zadania: zaakceptowane, niepoprawne wyniki, przekroczenie limitu czasu na rozwiązanie, błąd wykonania. Poszczególne zadania są oceniane binarnie (zaliczone/odrzucone). Zawody wygrywa drużyna, która zaliczy najwięcej zadań. W przypadku takiej samej liczby zaliczonych zadań przez więcej niż jedną drużynę, o ich kolejności w rankingu decyduje krótszy, łączny czas przeznaczony na rozwiązanie wszystkich zaliczonych zadań, przy czym za każde wcześniej odrzucone zgłoszenie zaliczonego zadania nalicza się 20 minut kary.

Zawody odbyły się pod patronatem pani prof. dr hab. Barbary Kudryckiej — Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Data opublikowania: 29.10.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka