SKOZK wesprze renowacje grobów profesorskich na cmentarzu Rakowickim

Grobowiec rodziny Szlachtowskich (Fot. Łukasz Wspaniały)

Prof. Jan W. Tkaczyński jako przewodniczący Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ został poinformowany, że zgodnie z uchwałą nr 4/2015 Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) zostało ustanowione w budżecie Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa odrębne działanie Cmentarz Rakowicki - księga historii Polski. W ramach tego działania będą mogły od roku 2016 zostać sfinansowane prace rewaloryzacyjne przy grobach profesorów UJ zmarłych przed 8 maja 1945 roku.

"Celem działania jest utrwalenie materialnych form pamięci o postaciach historycznych, których działalność miała wpływ na rozwój życia politycznego, społecznego i kulturalnego Krakowa i Polski. Na realizację w roku 2016 działania IV.1 Cmentarz Rakowicki - księga historii Polski przeznacza się 15,38% ogólnej sumy dofinansowań udzielanych w ramach priorytetu operacyjnego IV. Kaplice, grobowce, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej, tj. do 1% ogólnej sumy dofinansowań udzielanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa" - czytamy w uchwale SKOZK-u.

W poczuciu powinności wobec tych, którzy odeszli, Uniwersytet Jagielloński jako pierwsza uczelnia w kraju powołał Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. To czytelny znak, że uczelnia pamięta o tych, którzy na przestrzeni stuleci budowali jej świetność i renomę.

Do najważniejszych zadań Komitetu należy inwentaryzacja miejsc pochówku profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz aktualizacja internetowej "Listy pamięci" - pocztu zmarłych po 1803 roku profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W następnej kolejności sprawdzanie stanu grobów oraz w przypadku stwierdzenia potrzeby naprawy, zlecanie i finansowanie odpowiednich prac konserwatorskich w miarę środków własnych. Z uwagi na obowiązujący stan prawny może to dotyczyć wyłącznie mogił opuszczonych, które nie posiadają dysponentów. Zadaniem Komitetu jest również przypominanie w różnej formie o zasługach dla środowiska oraz o dokonaniach zmarłych profesorów krakowskiej Almae Matris.

Uniwersytet stara się zapewnić fundusze na niezbędne naprawy i konserwację zniszczonych i zaniedbanych nagrobków, jednakże każda dodatkowa złotówka na ten cel pozwoli na objęcie opieką większej ilości mogił. Wszystkich, którym pamięć o zmarłych profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest obojętna, zachęcamy do dokonywania wpłat z przeznaczeniem na odnawianie mogił profesorów UJ. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Działu Promocji i Informacji UJ.

Data opublikowania: 21.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały