"Oświeć się!", czyli XV Festiwal Nauki w Krakowie

W czwartek w południe oficjalnie rozpoczął się XV Festiwal Nauki. W kilkudziesięciu namiotach, które stanęły na Rynku Głównym, odbywają się doświadczenia i pokazy naukowe. Impreza potrwa do 23 maja.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest "Oświeć się!", które nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Głównym koordynatorem jest po raz pierwszy w historii Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.

Początki Festiwalu Nauki w Krakowie sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo festiwal miał służyć jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ, ale od 13 lat współorganizują go także inne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i kulturalne.

- Festiwal jest wyrazem jedności środowiska akademickiego. Pokazuje młodzieży, że nauka to nie tylko wkuwanie, ale też zajmowanie się nadzwyczaj ciekawymi rzeczami. Młodzież, które przychodzi na studia do Krakowa, ma szeroki wybór oferty naukowej, a po zdobyciu dużych kwalifikacji możliwość zatrudnienia - mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Zdaniem prof. Andrzeja Mani, prorektora UJ. ds. dydaktyki, Festiwal Nauki jest wydarzeniem ludzi młodych, a nie generacji, która funkcjonuje w nauce na co dzień. Potwierdza to, że nauka znajduje się w rękach osób światłych Krakowa oraz tych wszystkich, którzy szkoląc się w nim, tworzą potężne środowisko naukowe ludzi entuzjazmu i ludzi przyszłości.

- Dziękuję studentom, bez których nie miałbym poczucia, że uczelnie spełniają się. Funkcjonowanie Krakowa jako ośrodka naukowego i zgromadzenia młodzieży studenckiej jest największym wyrazem młodości tego miasta. Kraków jest starym miastem, ale ciągle młodym - mówi prof. Andrzej Mania.

Centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowane będzie do 23 maja tradycyjnie na płycie Rynku Głównego. W "Festiwalowym Miasteczku Naukowym" odwiedzający mają między innymi możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami.

Ze szczegółowym programem 15. edycji wydarzenia, zawierającym m.in. propozycje wydziałów UJ, można zapoznać się na stronie festiwalnauki.krakow.pl.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii