Relacje między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami tematem konferencji w Collegium Novum

W dniach od 22 do 24 września w Collegium Novum odbywa się międzynarodowa konferencja pt. "2nd Academic Conference on China-Central and Eastern Europe (CEE) Cross-Cultural Dialogue, Education and Business", poświęcona wielopłaszczyznowym relacjom między Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami.

Jest to druga konferencją tego cyklu, po zorganizowanej przez Uniwersytet Lublański w 2013 roku. Organizatorami wydarzenia są Instytut Konfucjusza w Krakowie oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zaś współorganizatorami: Instytuty Konfucjusza z Lubiany, Ołomuńca, Sofii, Bukaresztu, Budapesztu, Skopje i Lancaster. Konferencję wspierają również: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej, Pekiński Uniwersytet Języków Obcych,  Wydział Ekonomii Uniwersytetu Lublańskiego, Instytut Studiów Europejskich Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS), Shanghai University of International Business & Economics; the Alliance of Chinese and European Business Schools (ACE), oraz think-tank Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA). Honorowym patronatem konferencję objęli także: Ambasador ChRL w Polsce Xu Jian, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

Konferencja rozpoczęła się 22 września w Auli Collegium Novum. W uroczystym otwarciu uczestniczył Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który podkreślił znaczenie dialogu międzykulturowego – zarówno w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i we współczesnym świecie. Kolejno głos zabrali: prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Andrzej Dudek;  dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Lublańskiego prof. Metka Tekavcic; kierownik Katedry Dalekiego Wschodu IBiDW prof. Adam W. Jelonek oraz Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie dr Joanna Wardęga. Następnie słuchacze wysłuchali wykładu inauguracyjnego prof. Shen Weia z Lancaster University, na temat relacji między Unią Europejską a Chinami.

Celem konferencji jest budowanie interdyscyplinarnego dialogu akademickiego oraz promowanie wiedzy dotyczącej przeobrażeń zachodzących w Chinach i Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie konferencji występuje około 80 prelegentów z niemal wszystkich krajów Europy Środkowej i z czołowych ośrodków akademickich w Chinach. Ich celem jest porównanie i połączenie zróżnicowanych doświadczeń dotyczących Chin i Europy, jak również metod badań z wielu dziedzin, aby przeanalizować podobieństwa między tymi dwoma regionami.

W kolejnych dniach konferencji, 23 i 24 września, uczeni będą debatować na temat zjawisk społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych, zachodzących na linii Europa-Chiny. Konferencję zakończy wykład prof. Bogdana Góralczyka (24 września o godz. 18:30, Aula Collegium Maius), poświęcony modelom rozwojowym Chin.

Głównym językiem konferencji jest język angielski. Wstęp na wszystkie panele konferencyjne jest otwarty i wolny.

Dr Joanna Wardęga

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>