Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dni polskiej geografii w Paryżu

Dni polskiej geografii w Paryżu

W dniach od 1 do 4 czerwca 2016 w Paryżu odbywał się międzynarodowy kongres "Assises franco-polonaises de Géographie". Towarzyszyły mu dwie wystawy, które będzie można oglądać do września br.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Ambasador RP we Francji dr Andrzej Byrt, który otworzył Kongres oraz Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. List Rektora podczas uroczystości otwarcia odczytał prof. Krzysztof Stopka. Funkcję gospodarza pełnił dyrektor Stacji Naukowej PAN w Paryżu prof. dr hab. Marek Więckowski. Całość została przygotowana z okazji przypadającej w styczniu 2018 roku 100. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Pierwszą wystawę zatytułowaną "Podróże przez historię" zorganizowała Biblioteka Polska. Prezentuje ona dokumenty kartograficzne, mapy i atlasy, począwszy od XVI wieku, ilustrujące wzajemne powiązania Polski i Francji. Druga ekspozycja "Geografia polska – tradycja i współczesność" zorganizowana została w siedzibie Stacji Naukowej PAN przez Polskie Towarzystwo Geograficzne, Muzeum UJ oraz Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Twórcami koncepcji, kuratorami i głównymi autorami są prof. Antoni Jackowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz dr Małgorzata Taborska z Muzeum UJ, a komisarzem wystawy Robert Górski ze Stacji Naukowej PAN w Paryżu.

Na 40 planszach wyeksponowane zostały najważniejsze wydarzenia w polskiej geografii począwszy od XV wieku aż po dzień dzisiejszy. Z Paryża wystawa pojedzie do Instytutu Geografii Uniwersytetu w Dunkierce, a następnie do Clermont Ferrand. Zainteresowane wystawą są także inne francuskie ośrodki naukowe.

Obrady kongresu "Assises franco-polonaises de Géographie" odbywały się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu (sesja plenarna), Stacji Naukowej PAN oraz w Bibliotece Polskiej. Uczestniczyli w nich szefowie lub przedstawiciele wszystkich współpracujących ze sobą ośrodków geograficznych, a także geografowie z placówek zainteresowanych podjęciem wspólnych badań. Mówiono o tradycji współpracy polsko-francuskiej w dziedzinie geografii, obecnych powiązaniach badawczych, a także o możliwościach ich rozwoju w obecnym stuleciu. Jako przykład wzorowych relacji naukowych uznano trwającą od 1983 roku współpracę Instytutów Geografii Uniwersytetu Blaise Pascal w Clermont Ferrand i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ważnym punktem kongresu było podpisanie pięcioletniej konwencji o współpracy naukowej geografów polskich i francuskich, które odbyło się Ambasadzie RP w Paryżu. Sygnatariuszami byli profesorowie: Antoine le Blanc (Narodowy Komitet Geograficzny Francji), Marek Degórski (Narodowy Komitet Geograficzny Polski) oraz Antoni Jackowski (PTG).

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron