Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2016

20161010
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

WyStartUJ: Warsztaty dla osób rozpoczynających studia na UJ

Data: 10.10.2016 - 14.10.2016
Miejsce: Kampus UJ
Organizator: Dział Międzynarodowej Wymiany Studenckiej UJ, Samorząd Studentów UJ
WyStartUJ: Warsztaty dla osób rozpoczynających studia na UJ

Rozpoczęcie studiów wiąże się często ze zmianą sposobu życia i jest wielkim krokiem w samodzielność. Aby studiować z korzyścią dla siebie warto zyskać te kompetencje, które są przydatne w studiowaniu i wartościowe dla przyszłych pracodawców.

Wychodząc na przeciw potrzebom studentów pierwszego roku w nowym miejscu i środowisku Dział Międzynarodowej Wymiany Studenckiej UJ przy współudziale Samorządu Studentów UJ zorganizuje wzbogacający cykl warsztatów, o tym co i jak warto zrobić, aby studia jako droga przez wiele trudów stała się wartościową podróżą do gwiazd!

Cykl warsztatów WyStartUJ oferuje 5 spotkań tematycznych po 3 godziny dydaktyczne (2 godziny 15 minut), prowadzonych przez psychologów zarządzania dr Annę Dyląg i dr hab. Jerzego Rosińskiego. Podczas każdego ze spotkań, studenci będą pracować w formie aktywnych ćwiczeń w małych grupach nad tymi umiejętnościami, które przydadzą się już w pierwszych miesiącach studiowania, np. efektywnym zarządzaniem czasem i stresem. Jeśli umiejętności z warsztatów przerodzą się z czasem w korzystne nawyki zachowania, studenci będą dysponować kwalifikacje, które znacznie ułatwią im studiowanie oraz których oczekuje pracodawca szukający wartościowych pracowników.

Prowadzący
Psychologowie zarządzania – dr Anna Dyląg i dr hab. Jerzy Rosiński.

Zapisy
Rejestracja poprzez system USOSweb. Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń. W celu rejestracji zaloguj się do swojego konta w systemie USOSweb następnie przejdź do zakładki Dla Studentów -> Rejestracja.

Terminy
Zajęcia zostały przewidziane w godzinach 15:30–17:45 od poniedziałku do piątku (10 października 2016–14 października 2016). Miejsce przeprowadzenia zajęć można znaleźć w systemie USOS.

Miejsce
Kampus UJ

Opis warsztatów

Warsztat I
Bazowe umiejętności komunikacyjne użyteczne podczas studiowania

Studiowanie to zmiana nie tylko sposobu życia i nauki, ale także oczekiwań wobec osoby zdobywającej wiedzę. Więcej ze studiów mogą skorzystać te osoby, które zmienią swój sposób komunikacji (w stosunku do wcześniejszych etapów edukacji).

Warsztat I skupia się wokół następujących zagadnień:

 • jak rozpoczynam kontakt w nowym miejscu, czyli jaki jest mój osobisty wizerunek i czy wiąże się on z tym co dla mnie ważne?
 • w jaki sposób zadaję pytania, czego się dowiaduję, czy otrzymuję informacje których poszukuję?
 • czy potrafię dawać i odbierać informację zwrotną na swój temat?

Warsztat II
Współpraca z innymi osobami

Czas, gdy oczekiwano samotnie dążących do celu ludzi sukcesu już dawno minął. Obecnie więcej zyskują te osoby, które potrafią współpracować z innymi, tworzyć ufające sobie grupy ludzi o różnorodnych zdolnościach.

Warsztat II skupia się wokół następujących zagadnień:

 • jak nawiązywać współpracę i budować trwałe relacje w zespole?
 • jak radzić sobie z pierwszymi, naturalnie pojawiającymi się konfliktami?
 • „szok kulturowy” i współpraca w sytuacji różnic kulturowych (szkoła średnia – uniwersytet)?

Warsztat III
Stres i jak go zagospodarować

Studia to także „studenckie życie”, jednak gdy nadchodzi kolokwium czy egzamin, pojawia się stres. Jak go wykorzystać dla osiągnięcia lepszych rezultatów w studiowaniu. Ze stresem nie należy walczyć – należy za to maksymalnie wykorzystać go do osiągnięcia własnych celów.

Warsztat III skupia się wokół następujących zagadnień:

 • czym jest stres i jak działa?
 • jak osiągnąć optymalny poziom mobilizacji?
 • co zrobić, gdy stres przedłuża się?

Warsztat IV
Zarządzanie sobą w czasie, czyli spokój przed sesją

Studia to zmiana w sposobie organizowania własnej pracy. Pozornie to cztery miesiące spokoju w wakacje, nie ma konieczności zapisywania notatek, nie ma kartkówek z zaskoczenia, nikt nie zadzwoni do rodziców z powodu nieobecności na zajęciach. Jednak sporym wyzwaniem jest samodzielne zarządzanie czasem w semestrze, tak aby ze spokojem podejść do kolokwiów i egzaminów.

Warsztat IV skupia się wokół następujących zagadnień:

 • jak możliwie efektywnie wykorzystać czas pojedynczych zajęć (wykład, ćwiczenia)?
 • jak pogodzić radosne studenckie życie czy zdobywanie doświadczeń zawodowych z pracą uniwersytecką na przestrzeni semestru?
 • jak zarządzać czasem w perspektywie pojedynczego dnia, tygodnia, semestru?

Warsztat V
Cała naprzód, czyli jak wyznaczać i osiągać cele

Studia to przygoda trwająca kilka lat. Warto poznać swoje oczekiwania w stosunku do studiów, osobiste cele oraz metody ich osiągania mimo trudności pojawiających się w ich trakcie.

Warsztat V skupia się wokół następujących zagadnień:

 • jak wyznaczać cele i obmyślać sposoby podejmowania kluczowych decyzji?
 • jak reagować na trudności?
 • jak nie dać się znużeniu?

Widok zawartości stron Widok zawartości stron