Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Do 29 sierpnia trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych "Surowce naturalne w profilaktyce i terapii" prowadzone przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum, Ośrodek ds. kształcenia podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. Studia skierowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe (co najmniej I stopnia), zainteresowanych problematyką stosowania surowca naturalnego, a także zatrudnionym w podmiotach dystrybuujących środki żywieniowe oraz suplementy diety zawierające surowce naturalne.

To pierwsze tego typu studia podyplomowe, podczas których wiedza z zakresu grzybów leczniczych zostanie przekazana w tak wielowątkowy i szeroki sposób. Odbywać się one będą pod kierunkiem prof. Bożeny Muszyńskiej kierującej Katedrą Botaniki Farmaceutycznej.

- Współczesny świat medycyny coraz częściej zwraca się ku naturze, poszukując w niej odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki i terapii chorób cywilizacyjnych. Surowce naturalne pochodzenia grzybowego, roślinnego, algowego czy zwierzęcego już w starożytności odgrywały ważną rolę, jako pożywienie, remedia czy nawet ówczesne leki. Aktualnie odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju nowoczesnych metod leczenia i zapobieganiu chorobom, a w związku ze znacznym wzrostem zainteresowania zdrowym stylem życia i praktykami żywieniowymi konsumentów wywołanymi m.in. pandemią Covid-19 rośnie zapotrzebowanie na nutraceutyki zawierające w swoim składzie grzyby i rośliny jadalne i lecznicze - mówi prof. Muszyńska.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym tematem, uczelnia zdecydowała się rozpoczć rekrutację na nowy kierunek studiów podyplomowych: "Surowce naturalne w profilaktyce i terapii".

W trakcie dwusemestralnych studiów (150 godz. dydaktycznych) uczestnicy zapoznają się z podstawowymi definicjami z zakresu ziołolecznictwa, regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych roślinnych oraz grzybowych, procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji, a także kwestiami związanymi z pozyskiwaniem surowca leczniczego. Zaznajomią się z aktualnym stanem wiedzy dotyczącym efektywności surowców rejestrowanych jako produkty lecznicze wg statusu EMA, a także wynikami badań naukowych dotyczących surowców o potencjalnym znaczeniu w profilaktyce i terapii. Ponadto – podczas zajęć terenowych – będą mogli praktycznie nauczyć się rozpoznawać wybrane grzyby i rośliny lecznicze.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, a limit wynosi minimum 25, a maksymalnie 30 osób. Nie ma egzaminów wstępnych.

Planowy termin rozpoczęcia studiów: październik 2024 roku.

Szczegółowe informacje na stronie skp.cm-uj.krakow.pl.

Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody