Zastępca ambasadora USA z wizytą na UJ

9 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł zastępca ambasadora USA w Polsce John C. Law, wraz z konsulem generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie Walterem Braunohlerem oraz konsul ds. prasy i kultury Pam DeVolder.

Delegacji towarzyszył prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Jerzy Pisuliński.

Dyplomatów przyjął w Collegium Novum prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania. W trakcie rozmowy zapoznani zostali oni z różnymi aspektami współpracy i wymiany międzynarodowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów z uczelniami amerykańskimi, a także z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi studiów amerykanistycznych na tej uczelni – ich genezą, ideą i specyfiką. Następnie prof. Andrzej Mania oprowadził delegację po wybranych miejscach w Collegium Novum, przybliżając jej członkom historię najstarszej uczelni w Polsce.

Po spotkaniu John C. Law udał się na Wydział Prawa i Administracji UJ, gdzie wygłosił wykład pt. „Interpreting American Constitution".

John C. Law przybył do Polski w lipcu 2015 roku i objął stanowisko zastępcy szefa misji (zastępcy ambasadora). Jest zawodowym dyplomatą wyższego szczebla (w randze ministra radcy), służbę w dyplomacji rozpoczął w 1990 roku.

Przed przyjazdem do Warszawy był zastępcą szefa misji w Panamie (2011-2014), gdzie koordynował pracę działających tam ponad 25 amerykańskich agencji rządowych.  Wcześniej pracował w ambasadzie USA w Kabulu jako dyrektor kierujący z ramienia Departamentu Stanu cywilnymi międzyresortowymi zespołami odbudowy prowincji, nadzorując pracę ponad 400 pracowników rozlokowanych w ponad 70 miejscach w całym Afganistanie. W latach wcześniejszych sprawował funkcję radcy ds. publicznych oraz pełnił obowiązki zastępcy szefa misji w Pradze (2008-2010); był też rzecznikiem prasowym ambasady USA w Madrycie (2003-2007) i w Caracas (1999-2003). Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Chile (w Santiago) oraz Korei Płd. (Taegu i Seul).

Źródło biogramu: http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/dcm_bio.html

Zdjęcia: Anna Wojnar