Lista wiadomości

nagrody i wyróżnienia

Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego

11.11.2019
Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
więcej o Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego

08.11.2019
W listopadzie 1939 roku ówczesny rektor UJ prof. Tadeusz Lehr-Spławiński dostał rozkaz zgłoszenia się na rozmowę w „sprawach uniwersyteckich” do SS-Obersturmbannführera Brunona Müllera, dowódcy Einsatzkommando. Ten nakazał rektorowi zwołanie ogólnego zebrania profesorów i wykładowców, na którym zamierza przedstawić niemieckie poglądy na sprawy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
więcej o "Ocalić od zapomnienia". Lekcja historii dla młodzieży w rocznicę Sonderaktion Krakau
mobilna

Budowanie uniwersytetów przyszłości

08.11.2019
7 listopada w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli European Universities Initiative – inicjatywy zrzeszającej wiodące uniwersytety europejskie, powołanej w celu promowania wspólnych wartości oraz zwiększania jakości edukacji i konkurencyjności uczelni z Europy. Uniwersytet Jagielloński, który należy do inicjatywy jako jeden z członków-założycieli sieci UNA Europa, reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.
więcej o Budowanie uniwersytetów przyszłości

Uniwersytet hasłem przewodnim 14. edycji Dni Jana Pawła II

07.11.2019
Często narzekamy, że coraz bardziej oddalamy się od siebie. Jedną z tych rzeczy, która powinna nas połączyć, jest chęć upamiętnienia wielkiego pontyfikatu Karola Wojtyły. Nie chodzi tylko o wspominanie tej wybitnej postaci, ale by z jego nauczania zaczerpnąć inspiracje do rozwiązywania dzisiejszych sporów - mówi o. prof. Jarosław Kupczak, szef komitetu organizacyjnego 14. Dni Jana Pawła II. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 5-7 listopada.
więcej o Uniwersytet hasłem przewodnim 14. edycji Dni Jana Pawła II
relacja

Wiosna w jesieni życia. VI Forum Seniora na Uniwersytecie Jagiellońskim

07.11.2019
Z roku na rok w społeczeństwie polskim wzrasta odsetek osób starszych. Chociaż proces biologicznego starzenia się jest nieuchronny, współczesna nauka stwarza możliwości skutecznej poprawy jakości życia ludzi w podeszłym wieku. O tym jak właściwie wykorzystać te możliwości rozmawiali uczestnicy VI Forum Seniora, które odbyło się 7 listopada w Auditorium Maximum UJ.
więcej o Wiosna w jesieni życia. VI Forum Seniora na Uniwersytecie Jagiellońskim