Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Natalia Jarząbek: Harmonia między matematyką a muzyką

Natalia Jarząbek: Harmonia między matematyką a muzyką

Natalia jest studentką V roku matematyki stosowanej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiuje także na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze (Niemcy).

Dzięki umiejętności rozsądnego gospodarowania czasem oraz wyrozumiałym profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Muzycznej może pogodzić studia matematyczne ze swoją pasją, czyli grą na flecie.

Dlaczego matematyka?

W liceum Natalia była dwukrotną finalistką Olimpiady Matematycznej. O wyborze studiów matematycznych zadecydował m.in. wysoki poziom studiów tego rodzaju na Uniwersytecie Jagiellońskim, pozytywne opinie znajomych, a także działalność doktorantów i studentów UJ, którzy bardzo często organizowali warsztaty dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Jak twierdzi Natalia, licealiści mieli dobry kontakt z tymi ludźmi, którzy cały czas swoim przykładem pokazywali im, co można osiągnąć, studiując na UJ.

Twarze UJ - Natalia JarząbekStudia matematyczne na UJ

Według Natalii studiowanie matematyki wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na dogłębne opanowanie materiału i utrwalenie go poprzez robienie zadań. Matematyka teoretyczna jest ukierunkowana głównie na przygotowanie studenta do pracy naukowej, prowadzenie samodzielnych badań.

Głównym zadaniem tych studiów jest rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, a także zdolności stawiania ich sobie samodzielnie. W ramach studiów I stopnia Natalia uczyła się właśnie matematyki teoretycznej.

W ramach studiów II stopnia rozpoczęła studiowanie matematyki stosowanej. Specjalność ta przygotowuje przyszłych absolwentów do zastosowania matematyki w różnych dziedzinach nauki. Szeroki wybór kursów daje studentom możliwość ukierunkowania swoich zainteresowań i znalezienia później satysfakcjonującej pracy.

Dzięki rozpoczęciu studiów na kierunku matematyka oraz bardzo dobrym wynikom matur oraz egzaminów na studiach, Natalia przez dwa lata korzystała ze stypendium kierunków zamawianych, finansowanych przez Unię Europejskiej. Taka forma wsparcia materialnego jest bardzo budująca dla młodego człowieka, daje możliwość samodzielnego utrzymania się, a także inwestowania w swój rozwój i przyszłość.

Łączę matematykę z muzyką tak jak układa się puzzle.

Muzyka

Jednym z większych problemów, które na początku ścieżki artystycznej napotyka na swojej drodze młody muzyk, jest zakup profesjonalnego instrumentu. Często jest to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych, niemożliwy do samodzielnego sfinansowania przez studenta.

Dzięki swojemu zaangażowaniu i motywacji, dużą część środków ze stypendium z UJ Natalia inwestowała w wyjazdy zagraniczne na kursy i konkursy muzyczne, na których udawało się jej zdobywać nagrody. Bazując na dwóch latach ciężkiej pracy, aplikowała o Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska" 2015, co pozwoliło jej zakupić nowy flet. Dzięki programowi „Erasmus" wyjechała na studia muzyczne do Weimaru (Niemcy), gdzie obecnie studiuje. Często wraca jednak do Polski, biorąc udział w projektach z różnymi orkiestrami, m. in. Sinfonietta Cracovia, Concertino. Bierze również udział w licznych koncertach, festiwalach i kursach muzycznych w całej Europie.

Pomimo aktywnego i intensywnego planu dnia, Natalia znakomicie radzi sobie ze studiami matematycznymi na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz realizacją swojej wielkiej pasji, jaką jest muzyka i gra na flecie.

Studia na UJ

Natalia jest ogromnie zadowolona z wyboru uczelni. Według niej poziom nauczania jest bardzo wysoki, różnorodność kursów daje każdemu możliwość znalezienia czegoś odpowiedniego. Nowoczesny budynek Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wspaniale wyposażona biblioteka umożliwiają komfortowe studiowanie. Natalia jest również wdzięczna za ogromne wsparcie, wyrozumiałość ze strony pedagogów i pracowników administracji, bez pomocy których nie byłoby możliwe pogodzenie jej dwóch pasji.

Marzenia Natalii

Natalia chciałaby zostać koncertującą flecistką i równocześnie założyć szczęśliwą rodzinę.

Kraków Natalii

Kraków posiada wspaniałe zabytki, restauracje. Oferuje ogromne możliwości spędzania wolnego czasu, duży wybór koncertów, a także posiada Smoka Wawelskiego i Mieszankę Krakowską. :-)

Materiał audio

Natalia Jarząbek - I. Clarke - The Great Train Race

Polecamy również
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron