Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piotr Gąsiorek: Krakus na Borneo

Piotr Gąsiorek: Krakus na Borneo

Piotr, ostatni bohater cyklu „Twarze UJ", to rodowity krakowianin, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiuje na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Jak mówi, ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Na pewno poświęci się zoologii.

Piotr Gąsiorek zdecydował się na Uniwersytet Jagielloński z dwóch powodów. Biologia, którą studiuje, na najstarszej polskiej uczelni należy do najlepszych w kraju i oferuje najwięcej przedmiotów dodatkowych do wyboru. Ponadto może prowadzić badania nad mikrobezkręgowcami w świetnie wyposażonych laboratoriach Instytutu Zoologii.

Studia stacjonarne na kierunku biologia są studiami dwustopniowymi, prowadzonymi w systemie ECTS (European Credit Transfer System) zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia zaakceptowanymi przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. Program obejmuje zarówno kursy podstawowe, jak i kierunkowe. Zajęcia terenowe i wycieczki umożliwiają bezpośredni kontakt z przyrodą, natomiast kursy do wyboru, zgodne z zainteresowaniami studenta, zakresem specjalności i przygotowywanej pracy dyplomowej, pozwalają na indywidualne kształtowanie ścieżki dydaktycznej.

Piotr w semestrze zimowym odbył kurs teoretyczny ekologii tropikalnej w języku angielskim. Aktualnie przebywa na 3-tygodniowym kursie terenowym, organizowanym przez Instytut Nauk o Środowisku, w malezyjskiej prowincji Sabah na Borneo. Uczestniczy w nim 7 studentów, którzy zdali egzamin z ekologii tropikalnej. Wspólnie z Hanną Różycką zajmuje się konkurencją i strategiami pokarmowymi lądowych pijawek, pospolitych pasożytów występujących w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej. Zwierzęta te stanowią znakomity model nie tylko w badaniach z dziedziny ekologii, lecz także biogeografii i ochrony zwierząt, takich jak ssaki, gdyż dzięki analizie pobranej przez nie krwi można przy pomocy metod molekularnych szacować liczebność populacji ofiar.

Bardzo cenię kursy oferowane przez Instytut Nauk o Środowisku oraz Muzeum Zoologiczne. Niezwykle interesujący jest kurs "Island biogeography", w którym miałem przyjemność uczestniczyć

- Bardzo cenię kursy oferowane przez Instytut Nauk o Środowisku oraz Muzeum Zoologiczne. Niezwykle interesujący jest kurs "Island biogeography", w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Zapoznałem się z głównymi zagadnieniami biogeografii odnoszącymi się do obszarów wyspowych w znaczeniu geograficznym, jak i ekologicznym. Zrozumienie działania głównych czynników ekologicznych i biogeograficznych, oddziałujących na fauny wysp kontynentalnych i oceanicznych, pozwala na postawienie wielu ciekawych hipotez badawczych, a tematyka biogeograficzna stanowi jeden z głównych obszarów moich zainteresowań. Program kursu zawierał ponadto podstawy ewolucyjne zjawisk, takich jak karłowatość, gigantyzm czy nielotność na wyspach - opisuje i dodaje:

- W zeszłym roku wraz z koleżankami i kolegami zorganizowaliśmy wyprawę do Chorwacji, na wyspę Biševo. Celem projektu była analiza składu gatunkowego i porównanie faun motyli wysp Dalmacji.

Jednak przede wszystkim Piotr Gąsiorek zajmuje się klasyczną zoologią, a obiektem jego zainteresowań są niesporczaki - mikroskopijne bezkręgowce najbliżej spokrewnione ze stawonogami. Jest w trakcie opisu kilku nowych gatunków tych przedziwnych stworzeń. Praca magisterska, przygotowywana pod opieką dr. Łukasza Michalczyka, dotyczy integratywnej (wykorzystującej tradycyjną mikroskopię świetlną, skaningową mikroskopię elektronową i metody molekularne) filogenezy jednej z podrodzin niesporczaków.

- Mój promotor bardzo wspiera wszystkich członków zespołu. Poza tym zawsze będę miło wspominał zajęcia prowadzone przez wielu pracowników naukowych. Nie sposób zapomnieć fascynujących wykładów z biologii komórki profesora Wojciecha Witalińskiego, zoologii kręgowców profesora Jacka Szymury czy botaniki profesora Bogdana Zemanka, byłego dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi.

W czasie wolnym czyta powieści pisarzy iberoamerykańskich, z których ulubionymi są José Saramago i Mario Vargas Llosa.

Polecamy również
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron