O psychoterapii z różnych perspektyw

W dniach 21-22 maja 2016 roku na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Czas Psychoterapii" zorganizowana przez Instytut Psychologii Stosowanej UJ oraz Koło Nauk Psychologicznych PRAGMA działające przy Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: dyrektor Instytutu Psychologii Stosowanej UJ prof. Józef Maciuszek, dyrektor Instytutu Psychologii UJ prof. Władysław Łosiak, dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej dr hab. Jacek Ostaszewski,prof. UJ, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne Oddział w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

W konferencji wzięło udział 160 osób reprezentujących różne polskie uczelnie oraz instytucje i gabinety, w których prowadzona jest psychoterapia.

Wśród uczestników konferencji byli psychologowie, psychiatrzy i psychoterapeuci, a także studenci, którzy mieli okazję wysłuchać wykładów gości specjalnych, poruszających zagadnienia z obszaru problemów tzw. dużej psychiatrii, zaburzeń w okresie dorosłości, psychoterapii dzieci i młodzieży oraz wziąć udział w warsztatach doskonalących umiejętności praktyczne.

Wykład inauguracyjny 1. dnia wygłosiła prof. Lidia Cierpiałkowska. Dotyczył on efektywności różnych nurtów w procesie psychoterapii i poszukiwania wspólnych czynników leczących.

Wykład inauguracyjny, otwierający 2 dzień konferencji, wygłosił prof. Jerzy Aleksandrowicz, poruszając w nim zagadnienia związane z diagnozą w procesie psychoterapii.

Podczas panelu dyskusyjnego „Psychoterapia a psychologia kliniczna" zostały poruszone kwestie związane z tożsamością psychologa, psychologa klinicznego, psychiatry oraz psychoterapeuty, rozważania dotyczące tego, co odrębne, a co wspólne dla psychologii klinicznej i psychoterapii oraz tego na ile przygotowanie psychologiczne i medyczne wspiera rozwój przyszłych psychoterapeutów. W roli ekspertów wystąpili prof. Jerzy Aleksandrowicz, prof. Lidia Cierpiałkowska, dr hab. Krzysztof Rutkowski, prof. Marek Motyka. Dyskusję moderowała dr hab. Bernadetta Izydorczyk.

Konferencja stanowiła przestrzeń do refleksji nad wybranymi zagadnieniami psychoterapii oraz okazję do integracji ogólnopolskiego środowiska naukowego i praktycznego zajmujących się nią osób.

tekst Joanna Mordawska

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>