Otwarcie konferencji poświęconej Andrzejowi Wajdzie

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin znakomitego polskiego reżysera, współtwórcy polskiej szkoły filmowej i zarazem doktora honoris causa naszej uczelni. Uniwersytet Jagielloński włącza się w program obchodów jubileuszu, współorganizując sesję naukową, podczas której prezentowane będą różne konteksty bogatej twórczości wybitnego artysty.

Dwudniowe spotkanie zainaugurowano 5 czerwca w auli Collegium Novum UJ. Przybyłych powitał prorektor UJ prof. Jacek Popiel, przypominając, że Andrzej Wajda cieszy się na Uniwersytecie Jagiellońskim wielkim szacunkiem i uznaniem, czego najświeższym dowodem było uhonorowanie reżysera złotym medalem "Plus ratio quam vis" w trakcie obchodzonego 12 maja Święta Uniwersytetu.

Sesję naukową otworzył prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który wskazał, że Kraków wielokrotnie obecny był w filmach Andrzeja Wajdy - poczynając od ekranizacji "Wesela", poprzez serial "Z biegiem lat, zbiegiem dni" (jego pierwowzorem był spektakl pod tym samym tytułem wystawiony w 1978 roku na scenie Teatru Starego), a na filmie "Katyń" kończąc.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi dr hab. Rafał Syska (Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ) poinformował o dodatkowym celu konferencji, jakim jest sprecyzowanie planów zorganizowania przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawy monograficznej prezentującej twórczość Andrzeja Wajdy.

Osobistym spojrzeniem na twórczość jubilata podzielił się z zebranymi wybitny poeta Adam Zagajewski (również doktor honoris causa UJ) - Przypominam sobie dokładnie moment, kiedy w 1978 roku wychodziliśmy z Ryszardem Krynickim z projekcji filmu "Bez znieczulenia". Adam Zagajewski, wspominał, że jako poeci byli pod wielkim wrażeniem tempa pracy Andrzeja Wajdy, było to przecież tuż po realizacji "Człowieka z marmuru". - Choć nie znaliśmy go wtedy jeszcze osobiście, będąc poetami nowej fali czuliśmy pewną wspólnotę z Andrzejem Wajdą, chcieliśmy tak jak on krytycznie odnieść się do okropnej ówczesnej rzeczywistości - kontynuował. Wajda widzi dwustronność naszego świata - jego liryczność i okrucieństwo. Jestem bardzo szczęśliwy, że dane mi było żyć w epoce Andrzeja Wajdy - zakończył poeta.

Zasadniczą częścią spotkania były wykłady laudacyjne, które stanowiły wstęp do szerszej dyskusji, podczas mających się odbyć na następny dzień w Międzynarodowym Centrum Kultury paneli dyskusyjnych. Wygłosili je: sprawujący merytoryczny nadzór nad konferencją prof. Tadeusz Lubelski ("Andrzej Wajda, artysta kina"), prof. Andrzej Chwalba ("Filmy Andrzeja Wajdy i historia"), prof. Joanna Walaszek ("Andrzej Wajda, reżyser teatralnych wydarzeń"), prof. Jacek Purchla ("Andrzej Wajda - reżyser przestrzeni") oraz gość z Japonii - dr hab. Koichi Kuyama ("Andrzej Wajda widziany z Japonii").

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau