Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Intercultural Camp Milan 2016: W obliczu wielokulturowości

Intercultural Camp Milan 2016: W obliczu wielokulturowości

Jak najefektywniej rozwijać niezbędne we współczesnym świecie kompetencje międzykulturowe? Poprzez wymianę doświadczeń z ludźmi pochodzącymi z różnych stron świata. W Instytucie Studiów Międzykulturowych UJ zorganizowano wyjazd mający na celu poszerzanie w praktyce wiedzy nabywanej wcześniej jedynie w salach wykładowych. Dzięki zaangażowaniu doktorantki Edyty Łubińskiej 11 studentek relacji międzykulturowych udało się do Włoch.

Pięciodniowy pobyt w Mediolanie rozpoczął się od spotkania z irańskim artystą Mahmoudem Salehem Mohammadim, który w 2014 roku otworzył atelier Spazio Nour (pol. Przestrzeń światła). W tym niezwykłym miejscu współpracują ze sobą twórcy reprezentujący różne kultury i style. Sam malarz zdecydował się na emigrację właśnie po to, by poznać odmienne od rodzimego spojrzenie na sztukę. Następnie uczestniczki udały się do Akademii Sztuk Pięknych, w której prof. Giulio Calegari odkrył przed nimi eksponaty sprzed kilku tysięcy lat oraz przybliżył ideę łączenia nauki i sztuki w dziedzinach takich jak archeologia czy etnologia. Kolejnym punktem programu była wizyta w pracowni dwóch włoskich artystów - fotografa Alana Maglio oraz malarza Fabbio Gampietro

- W czwartkowy poranek miałyśmy okazję zajrzeć za kulisy pracy największego włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Dowiedziałyśmy się, jak wygląda zwykły dzień w redakcji, z jaką pasją zatrudnieni tam dziennikarze wykonują swój zawód, niejednokrotnie ryzykując życie, by informować o wydarzeniach z niebezpiecznych rejonów świata oraz jak wykorzystać nowe technologie, by nadal pozostawać poczytnym medium - mówi Alicja Horniczak.

Celem pobytu w Mediolanie był także Uniwersytet Bicocca, w którym odbywały się Dni Wielokulturowości i związane z tym wydarzeniem wykłady na temat pluralizmu kulturowego w świecie oraz narzędzi przydatnych do integracji społeczeństwa zróżnicowanego pod względem językowym i etnicznym. Kolejnego dnia uczestniczki zwiedziły m.in. Muzeum Kultur, gdzie znawca sztuki pozaeuropejskiej Luigi Pezzoli opowiedział im o powstaniu tego miejsca i objaśnił znaczenie poszczególnych eksponatów. Większość tamtejszych zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji włoskich podróżników.

- Propozycja wyjazdu do Mediolanu to marzenie kulturoznawcy. Poznałyśmy ludzi, którzy podzielili się z nami swoimi pasjami, zajęciami, a także zobaczyliśmy ich miejsca pracy, co pozwoliło nam zajrzeć do ich świata, świata artystów, dziennikarzy i naukowca. Każda z poznanych osób nauczyła nas czegoś wartościowego - wspomina pobyt we Włoszech Ida Kurzyk.

Jak mówi Edyta Łubińska, projekt Intercultural Camp Milan 2016 zrodził się z pasji i od samego początku był ukierunkowany na studentów i miał im służyć. - Nie ma możliwości zrozumienia człowieka i kultury bez doświadczenia jego obecności i rzeczywistości, w której żyje. Tylko doświadczenie pozwala nam poznać i czasami zrozumieć - dodaje.

Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron