Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie krakowskiego środowiska akademickiego z ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim

Spotkanie krakowskiego środowiska akademickiego z ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim

Rozmowy odbyły się 20 kwietnia w siedzibie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Wicepremier, któremu towarzyszyła Jadwiga Emilewcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, przedstawił założenia przyjętego przez rząd w lutym br. „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" w kontekście rozwoju szkolnictwa wyższego.

Gospodarzem spotkania był rektor UJ prof. Wojciech Nowak, obok którego zasiedli: rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie prof. Ewa Kutryś, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Filozoficznego UJ prof. Jarosław Górniak i prof. Marek Stankiewicz, dyrektor NCPS Solaris. W sali zgromadzili się zaś rektorzy, dziekani, prezesi PAU i PAN oraz profesorowie krakowskich uczelni.

Minister Morawiecki powiedział, że celem działań, które mają być podjęte w ramach „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" jest wyrwanie Polski z pułapki średniego rozwoju, a można tego dokonać poprzez tworzenie większej ilości wiedzochłonnych sektorów gospodarki i wsparcie firm tworzących wartość dodaną. Jego zdaniem po 1989 roku rządzący poszli po linii najmniejszego oporu, napędzając gospodarkę tanią siłą roboczą i pożyczkami. To paliwo już się wypaliło i obecnie konieczne jest wprzęgnięcie wielkiego potencjału intelektualnego Polaków w rozwój gospodarczy. „Albo pójdziemy naprzód albo utkniemy w peryferyjnym świecie średniego rozwoju" – powiedział.

Według ministra Morawieckiego obecnie rozwój gospodarczy Polski oprze się o pięć głównych filarów, którymi będą: reindustrializacja (minister użył też terminu neoindustrializacja), rozwój innowacyjnych firm (budowa przyjaznego otoczenia dla firm i systemu wsparcia innowacji, włączenie w krwiobieg gospodarczy instytutów badawczych), dostępność kapitału dla rozwoju, ekspansja zagraniczna (wsparcie eksportu i inwestycji zagranicznych polskich firm, rozbudowa przedstawicielstw gospodarczych głównie w Azji i Ameryce Południowej), rozwój społeczny i regionalny (równomierny rozwój kraju, równość szans rozwoju dzięki m.in. wykorzystaniu zdobyczy rewolucji cyfrowej, solidarność społeczna). Zapowiedział także, że ministerstwo rozwoju planuje wyróżnić na mapie Polski, oprócz znanych już specjalnych stref ekonomicznych, doliny przemysłowe oraz klastry.

Wicepremier ocenił, że współpraca między przemysłem a nauką jest niewystarczająca i stąd płynie jego prośba do rektorów o tworzenie „autostrad współpracy", które połączą te dwa światy.

W dyskusji, która nastąpiła po wystąpieniu ministra, przedstawiciele społeczności akademickiej przedstawili szereg problemów i pytań. Prezes PAU, prof. Andrzej Białas podniósł problem biurokracji, która pożera polską naukę i , co gorsza, nikomu nie chce się z nią walczyć. Mówiono także m.in. o konieczności przyspieszenia procedur wydawania środków unijnych (prof. Piotr Laidler), pytano o realność perspektywy dojścia do poziomu finansowania nauki w wysokości 2% PKB (prof. Stanisław Kistryn), proszono o wsparcie innowacyjnych projektów, takich jak np. Projekt NH2, który ma za cel rewitalizację poprzemysłowych terenów w Nowej Hucie poprzez stworzenie na nich parku technologiczno-naukowego (prof. Tadeusz Słomka). Prof. Andrzej Jajszczyk wskazał na konieczność większego finansowania będących „podglebiem innowacji" badań podstawowych oraz ustalenia priorytetów powiązanych z potrzebami innowacyjnej gospodarki.

Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron