Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

16 maja najstarsza polska uczelnia gościła ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. Oficjalnej wizycie dyplomaty w Collegium Novum towarzyszył okolicznościowy wykład zatytułowany „Stany Zjednoczone i Polska – dziś i jutro” oraz sesja Q&A z udziałem zaproszonych studentów.

Spotkanie otworzył rektor UJ prof. Jacek Popiel, podkreślając wagę wizyty Marka Brzezinskiego w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kluczową rolę współpracy i wymiany doświadczeń w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. – W wydarzeniu tym uczestniczymy z tym większym przejęciem, że w tej oto auli tytułem doktora honoris causa UJ uhonorowany został w 2000 roku ojciec Jego Ekscelencji – pan profesor Zbigniew Brzeziński, zaangażowany w utrzymanie pokoju w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 80. i 90. XX wieku, wybitnie zasłużony dla polskich dążeń do niepodległości i niezależności od zewnętrznych mocarstw, orędownik udziału Polski w NATO, przyjaciel rodzimych uczonych i rzecznik ich interesów w szerokich kręgach międzynarodowych, nieustannie dający świadectwo głębokiemu przywiązaniu do swego polskiego pochodzenia – mówił prof. Jacek Popiel.

W swoim wystąpieniu Mark Brzezinski uwagę poświęcił przede wszystkim problematyce związanej z kryzysem wywołanym z agresją Rosji na Ukrainę. Jak podkreślił, gotowość Polaków do bezinteresownej pomocy swoim sąsiadom kształtuje niezwykle pozytywny obraz Polski w oczach Amerykanów. Ta bohaterska postawa, w połączeniu z wyjątkową pracowitością i lojalnością Polaków, dobrze rokuje w dłuższej perspektywie rozwoju nie tylko stosunków polsko-amerykańskich, ale również integracji europejskiej i współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Zdaniem Marka Brzezinskiego sojusz USA i Polski nigdy dotąd nie był silniejszy niż właśnie teraz, a przywiązanie do wspólnych wartości, takich jak wolność i równość, może służyć jedynie jego pogłębianiu. Bliska współpraca i zacieśnianie więzi jest konieczne, by w przyszłości budować dobrobyt gospodarczy, krzewić kulturę wzajemnego szacunku i tolerancji, a także zapewnić bezpieczeństwo i stabilizację w regionie.

Mark Brzezinski został zaprzysiężony na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w dniu 22 grudnia 2021 roku. W latach 2011–2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji. W 2015 roku został poproszony przez Biały Dom o pokierowanie strategicznymi działaniami dotyczącymi Arktyki jako pierwszy dyrektor wykonawczy Arktycznego Komitetu Sterującego Białego Domu. latach 1999-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie, najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów.

Ambasador Brzezinski jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991–1993, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. W 2010 roku został powołany do Rady ds. Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu. Otrzymał on tytuł BA w Dartmouth College, tytuł Juris Doctor w University of Virginia oraz obronił doktorat z nauk politycznych w Oxford University.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Prezydent Włoch z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent Włoch z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron