Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

W środę 15 maja marszałek Witold Kozłowski i prof. Jan Tadeusz Duda przekazali władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodę samorządu województwa małopolskiego - platynowy medal Polonia Minor. Wyróżnienie zostało przyznane z okazji 660. rocznicy założenia najstarszej polskiej uczelni jako wyraz uznania za całokształt działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz dbałość o rzetelny rozwój przyszłych pokoleń.

- Bardzo serdecznie dziękuję za wieloletnią współpracę z samorządem województwa. Dziękuję także za bardzo dobrą współpracę w ramach Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Dla nas powołanie tej rady, jedynej tego rodzaju w naszym kraju, było niezwykle ważne, ponieważ rada była dla nas w różnych sytuacjach ogromnym wsparciem. Niewyobrażalną rzeczą jest żeby można było przeprowadzić tak wielką, sportową imprezę, jaką były III Igrzyska Europejskie bez zaangażowania i dobrej współpracy z uczelniami, w tym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie w kolejnych latach rozwijała się i przynosiła obu stronom owoce - powiedział Witold Kozłowski.

Podczas dzisiejszej uroczystości władze Małopolski wręczyły rektorowi UJ prof. Jackowi Popielowi promesę w wysokości ponad 6,6 mln złotych na odbudowę Oranżerii Wiktoriańskiej w Ogrodzie Botanicznym UJ. Inwestycja, o której informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, otrzyma dofinansowanie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027.

- W imieniu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego bardzo dziękuję za ten kolejny finansowy dar. Myślę, że będzie on pięknie wykorzystany przy odbudowie oranżerii. Ogród jest odwiedzany przez wszystkich, od przedszkolaków do seniorów. Inwestowanie w to miejsce to nie tylko obowiązek uczelni czy samorządu województwa, ale każdej instytucji, która ma środki finansowe. To jest przykład, jak dobro uniwersyteckie jest wykorzystywane praktycznie przez całe społeczeństwo - zaznaczył dziś prof. Jacek Popiel.

Uroczyste otwarcie Oranżerii Warszewicza wstępnie planowane jest na przyszłoroczne Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbędzie się 12 maja 2025 roku.

Delegacja z Niemiec spotkała się z rektorem elektem UJ

Legislacja w administracji publicznej - nowe studia podyplomowe

Profesorowie UJ w nowym składzie Komitetu Polityki Naukowej

Pierwsi w tym roku doktorzy habilitowani wypromowani