перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

червня 2018

20180615
попередній тиждень
наступний тиждень

Wystawa "Archie Granot Papercuts" w Bibliotece Jagiellońskiej

Дата: 15.06.2018 - 16.07.2018
Місце: sala Wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3
організатор: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Biblioteka Jagiellońska
Wystawa "Archie Granot Papercuts" w Bibliotece Jagiellońskiej

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska (BJ) zapraszają na wystawę prac Archiego Granota, izraelskiego artysty tworzącego sefardyjską odmianę wycinanki żydowskiej. Ekspozycję można podziwiać w sali wystawowej BJ do 16 lipca br. w następujących godzinach: poniedziałek 10.00-17.00, wtorek-piątek 10.00-15.00, a także 7 lipca (sobota) 10.00-14.00, 14 lipca (sobota) 10.00-14.00 i 16 lipca (poniedziałek) 9.00-15.00.

Urodzony w Londynie Archie Granot od 1967 roku mieszka i pracuje w Izraelu. Studia wyższe z zakresu nauk politycznych i rusycystyki ukończył na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i kontynuował na Uniwersytecie w Glasgow. Jak wielu Izraelczyków jego pokolenia, zanim przeniósł się do Jerozolimy w 1978 roku, przez szereg lat był członkiem społeczności lokalnego kibucu - spółdzielni rolniczej, w której pracował w gospodarstwie mlecznym i zajmował się uprawą melonów.

Archie Granot jest artystą samoukiem. Pierwsze dzieła, papierowe wycinanki wyrosłe z tradycji żydowskiej, powstały w 1979 roku. Od tego czasu tworzy je nieprzerwanie, ze szczególną precyzją oddając w wielowymiarowych, barwnych kolażach symbolikę Sacrum i duchowość sztuki, głęboko osadzonej w uniwersalnym, religijnym przekazie Biblii.

Jego prace wchodzą w skład publicznych i prywatnych kolekcji na całym świecie, łącznie z Biblioteką Kongresu USA, Jewish Museum w Nowym Jorku, Muzeum Nowoczesnej Sztuki Sakralnej w Saint Louis, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Yeshiva University Museum w Nowym Jorku oraz Israel Museum w Jerozolimie.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту