перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

грудня 2018

20181204
попередній тиждень
наступний тиждень

Wykład Eweliny Wajs-Baryły

Дата: 04.12.2018
Час початку: 17.00
Місце: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna w nowym gmachu
організатор: Biblioteka Jagiellońska
Wykład Eweliny Wajs-Baryły

W ramach Salonu Literackiego "Jagiellonki" odbędzie się wykład Eweliny Wajs-Baryły połączony z promocją książki "Bronisława Dłuska. Doktor wszech nauk lekarskich".

Mimo, że od śmierci Bronisławy Dłuskiej minie wkrótce 80 lat, nie doczekała się ona własnego biogramu w Polskim Słowniku Biograficznym. Wielka to szkoda, bo była osobą niezwykłą! Była kobietą czynu - nużyły ją zebrania i jałowe dyskusje, wolała działać. Wszelkie przeszkody jakie napotykała w swej pracy społecznej zdawały się wyzwalać w niej jeszcze większe pokłady energii. Gdziekolwiek się znalazła - nie ważne czy to Warszawa, czy Paryż, czy Zakopane, od razu włączała się w wir pracy społecznej, działała w niezliczonej ilości komitetów i wszędzie była zaskakująco skuteczna. Jako nastolatka prowadziła dom po śmierci matki, stworzyła jeden z pierwszych gabinetów ginekologicznych w Paryżu, razem z mężem zbudowała od podstaw nowoczesne sanatorium dla chorych na gruźlicę w Kościelisku, wreszcie - była też właściwą twórczynią Instytutu Radowego w Warszawie, przyczyniając się do spełnienia marzenia Marii Skłodowskiej-Curie.

Ze wstępu do książki "Bronisława Dłuska. Doktor wszech nauk lekarskich".

Ewelina Wajs-Baryła - magister historii i archiwistyki oraz socjologii reklamy i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego, jest członkiem i byłym kierownikiem biura Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W 2017 roku nagrodzona medalem 100-lecia Odkrycia Radu. Autorka artykułów o Bronisławie Dłuskiej i Wacławie Sieroszewskim, a także książki "Bronisława Dłuska. Doktor wszech nauk lekarskich" (2018). Jest współscenarzystką wystaw Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie m.in. 120-lecie Polskiego Towarzystwa Historycznego (2006), 100-lecie Towarzystwa Miłośników Historii (2006), Polscy badacze Syberii (2008). Współtwórczyni programu edukacyjnego Piękniejsza Strona Nauki, w ramach którego organizuje spotkania autorskie i wykłady. Jest także autorką projektów graficznych do wystaw.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту