перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

грудня 2022

20221208
попередній тиждень
наступний тиждень

Punkt Krytyczny #15: Go (slow) vegan! Od praw zwierząt do nowego modelu społeczeństwa

Дата: 08.12.2022
Час початку: 18.30
організатор: Wydział Filozoficzny UJ i POB FutureSoc UJ
Punkt Krytyczny #15: <span lang="en">Go (slow) vegan</span>! Od praw zwierząt do nowego modelu społeczeństwa

Ostatnie w tym roku wydanie naukowego talk-show "Punkt Krytyczny" poświęcone bedzie diecie roślinnej i ekoetyce. Gośćmi 15. odcinka programu będą: prof. Joanna Hańderek z Pracowni Etyki w Instytutcie Filozofii UJ oraz Orestes Kowalski, autor książki "Go Vegan. 17 powodów dla których porzucisz jedzenie mięsa", twórca internetowy, autor kanału Everyday Hero. Gospodarzami cyklu są Tomasz Pytko oraz dr Samuel Nowak.

Transmisja programu rozpocznie się 8 o godzinie 18.30 na naukowym profilu UJ "Cafe Nauka" oraz kanale YouTube Wydziału Filozoficznego UJ. Poprzednie wydanie programu poświęcone miejskiej przyrodzie dostępne jest pod adresem: https://youtu.be/EXaV6sZbBsc.

Isaac Bashevis Singer w 1968 roku pisał, że "Dla nich (zwierząt) wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka". Urodzony w Polsce amerykańsko-żydowski pisarz, zdobywca literackiej Nagrody Nobla jest autorem przełomowej książki "Wyzwolenie zwierząt". Patrząc z tej perspektywy weganizm jest czymś więcej niż stylem życia – to opowiedzenie się za innym modelem społeczeństwa, niż ten w którym żyjemy. Przemysłowa hodowla zwierząt to nie tylko okrucieństwo i cierpienie. To także niszczenie natury i pchanie nas ku klimatycznej zagładzie.

Jakie zmiany cywilizacyjne oznaczałoby przejście ludzkości na weganizm? Jak ułożyć nasze relacje ze zwierzętami? I czy praktykowany indywidualnie weganizm ma sens? I co na to wszystko filozofia i teoria krytyczna?


Cykl "Punkt Krytyczny" powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym "Society of the Future".

#PunktKrytyczny - bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту