перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

травня 2023

20230527
попередній тиждень
наступний тиждень

Uniwersytecki Test Coopera - edycja wiosenna

Дата: 27.05.2023
Час початку: 9.00
Місце: Stadion Lekkoatletyczny MOS Kraków "Zachód", Plac na Groblach 23, Kraków
організатор: Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ
Uniwersytecki Test Coopera - edycja wiosenna

Test Coopera to próba wytrzymałościowa, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Określa się ją na podstawie pokonanego dystansu, uwzględniając przy tym wiek i płeć uczestnika.

Pierwszy bieg wystartuje o godzinie 9.00. Kolejne rozpoczynają się w odstępach 15-minutowych, ostatni o godz. 13.30. Biegi odbywają się przy pod warunkiem zgłoszenia się minimum 5 biegaczy.

Test Coopera :
Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy VO2max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?:
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym.

Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. 

Tabele Testu Coopera: Wikipedia.

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту