перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Nowy wymiar edukacji. Pokaz w Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ CM

W laboratorium mieszanej rzeczywistości w Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ - Collegium Medicum odbył się pokaz, podczas którego zaprezentowany został sprzęt i technologie służące do trójwymiarowej wizualizacji danych medycznych. W trakcie spotkania zostało także nawiązane połączenie ze Szpitalem Uniwersyteckim, celem którego było przetestowanie funkcjonowania sprzętu w realiach badań i konsultacji na odległość.

Najnowsze technologie, umożliwiające doskonalenie metod kształcenia wysokospecjalistycznych kadr medycznych, trafiły do UJ Collegium Medicum w ramach projektu "Doskonały Uniwersytet", który realizowany jest na UJ pod kierownictwem dr. Włodzimierza Moczurada i dr. Mariusza Trojaka. Zakup 10 sztuk okularów HoloLens 2 Microsoft wraz z oprogramowaniem firmy apoQlar sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dzięki zakupowi studenci mają szansę poznać nowoczesne technologie obrazowania medycznego i przetwarzania trójwymiarowych obrazów oraz eksperymentować z wysokiej wierności modelami 3D. W ten sposób uczą się korzystać z narzędzi, z którymi już niebawem będą pracować na co dzień.

Każdy z zestawów wyposażony jest w system rozpoznawania mowy umożliwiający sterowanie bez użycia rąk. Pozwala to studentom robić notatki czy prowadzić wideokonferencję szybciej, wygodniej, a także bezpiecznej – bez dotykania okularów. Jako samodzielny moduł z łącznością Wi-Fi, HoloLens 2 umożliwia użytkownikom swobodne poruszanie.

Metody wizualizacji danych medycznych przy wykorzystaniu technologii mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality) to autorski program nauczania dr inż. Klaudii Proniewskiej z Zakładu Bioinformatyki i Telemedycyny Wydziału Lekarskiego UJ CM. Jego kluczowym elementem jest interdyscyplinarna współpraca inżyniera i lekarza. Pod koniec czerwca odbyły się pierwsze warsztaty dla studentów Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Przygoda UJ Collegium Medicum z mieszaną rzeczywistością rozpoczęła się w 2018 r. Wtedy właśnie przeprowadzano pionierską operację przy wykorzystaniu okularów mieszanej rzeczywistości w procesie planowania zabiegu leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD) wykonanego przez zespół prof. Dariusza Dudka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

- Mieszana rzeczywistość niewątpliwie zwiększy tempo, w jakim się uczymy, szczególnie kiedy możemy trójwymiarowo wizualizować najtrudniejsze przypadki medyczne - przekonuje dr inż. Proniewska.

W trakcie spotkania, w którym uczestniczył m. in. prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, rozmawiano także o oczekiwaniach lekarzy w zakresie wsparcia inżynieryjnego dotyczącego wdrażania urządzeń biomedycznych oraz konstruowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Poruszono także, wynikające z dokonującego się w XXI wieku przełomu technologicznego XXI, kwestie związane z zastosowaniem telemetrii, zaawansowanego obrazowania 3D oraz druku 3D, technologii immersyjnych, poszerzonej (Augmented Reality) i mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality) w diagnostyce i leczeniu pacjentów, a także stosowania robotyki w operacjach wysokospecjalistycznych.

studenci podczs zajęć wykorzystujących techniki rzeczywistości mieszanej
рекомендовано
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja