перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Rektorzy apelują o zapewnienie bezpieczeństwa zagranicznym studentom

W związku z informacjami o dużej liczbie haniebnych zachowań o podłożu ksenofobicznym w stosunku do studiujących w Polsce cudzoziemców, wyrażamy zaniepokojenie i zdecydowany protest przeciwko takim zachowaniom i apelujemy do właściwych służb państwa o skuteczne zapewnienie pełnego bezpieczeństwa studentom zagranicznym w naszym kraju - napisali członkowie KRASP w opublikowanym we wtorek apelu.

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. We wtorek na stronie KRASP opublikowano apel "w związku z aktami agresji w stosunku do studiujących w Polsce cudzoziemców".

Jak podkreślają sygnatariusze dokumentu, "Polska, w swojej długiej i burzliwej historii, zasłynęła z tradycji tolerancji i była miejscem harmonijnego współżycia wielu narodów. Przykłady powtarzających się aktów przemocy fizycznej i psychicznej w stosunku do studentów zagranicznych oraz nieposzanowania ich kultury dyskredytują ten dobry dotychczas wizerunek Polski i wywołują poczucie wstydu w polskim środowisku akademickim".

"Apelujemy również o to, aby w przypadku uzasadnionych prawnie działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego kraju, podejmowanych w stosunku do studentów i pracowników akademickich z zagranicy, władze uczelni były w stosowny sposób informowane o takich sytuacjach" - czytamy w dalszej części apelu KRASP, którego całość publikujemy poniżej.

завантажити файли
pdf
Apel KRASP w związku z aktami agresji w stosunku do studiujących w Polsce cudzoziemców
рекомендовано