перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Studia "European Studies: specialisation in European Politics and Society in a Global Context" mają charakter interdyscyplinarny, a ich celem jest poznanie społecznych, politycznych i ekonomicznych podstaw polityk i społeczeństw europejskich w kontekście globalnym.

Kierunek: European Studies
Specjalność: European Politics and Society in a Global Context
Typ studiów: pierwszego stopnia
Język wykładowy: angielski
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

– Anglojęzyczne studia pierwszego stopnia na kierunku europeistyka mają charakter interdyscyplinarny, a ich przedmiotem jest Europa rozumiana jako przestrzeń społeczno - kulturowa. Studenci podczas nauki zdobędą wiedzę z zakresu humanistyki, nauk społecznych, ekonomii i prawa. Tematyka studiów obejmie między innymi historię idei Europy, prawne, filozoficzne i ekonomiczne podstawy nowożytnej cywilizacji europejskiej, kształtowanie się idei demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego w Europie oraz prawne, ekonomiczne i społeczne aspekty funkcjonowania Unii Europejskiej i jej polityk – mówi dr Agnieszka Sadecka z Instytutu Europeistyki, z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. – Studenci poznają Europę także w kontekście jej relacji z innymi państwami i regionami świata - na przykład z perspektywy transatlantyckiej, lub z perspektywy organizacji międzynarodowych i prawa międzynarodowego; jako uczestnika globalnej wymiany gospodarczej, a także jako ważnego partnera dla krajów sąsiadujących z UE. Takie szerokie ujęcie problematyki europeistycznej jest niezbędne dla rozumienia roli Europy w globalnych przemianach społecznych, politycznych i gospodarczych, oraz problemach i wyzwaniach, które coraz częściej zyskują charakter ponadnarodowy – dodaje. – Nacisk położony jest także na praktyczne umiejętności zdobywane w trakcie studiów: doskonalenie akademickiego języka angielskiego i umiejętności akademickich, nauka języka polskiego na różnych poziomach zaawansowania, oraz zaznajomienie z metodami jakościowymi i ilościowymi w naukach społecznych – wyjaśnia. – Ważnym elementem studiów są praktyki studenckie. Można będzie je odbyć w jednej z instytucji partnerskich Instytutu Europeistyki UJ, działającej w sektorze prywatnym lub pozarządowym. Wartością dodaną są także zajęcia z ekspertami - politykami, analitykami, przedsiębiorcami - których wiedza praktyczna stanowi znakomite dopełnienie wiedzy naukowej, którą zdobywają studenci. Instytut Europeistyki UJ organizuje także wycieczki studyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie studenci mają wyjątkową możliwość spotkania z politykami, działaczami społecznymi lub naukowcami, dzielącymi się swoją wiedzą i osobistym doświadczeniem w danej dziedzinie. Ponadto, organizowane są w Instytucie wykłady gościnne, warsztaty i spotkania z profesorami i badaczami z zagranicznych ośrodków akademickich, ale także z absolwentami europeistyki o ciekawych ścieżkach kariery – zapewnia.

– Zapraszamy kandydatów zainteresowanych aktualnymi wydarzeniami w Europie i poza nią. Kandydaci zagraniczni, coraz chętniej wybierający studia w naszym kraju, będą mogli lepiej poznać Europę, a w szczególności region Europy Środkowo-Wschodniej, który - jak wynika z naszego dotychczasowego doświadczenia - stanowi dla wielu młodych ludzi z różnych krajów świata ciekawy przedmiot obserwacji i badań. Czekamy również na kandydatów z Polski, chcących rozpocząć studia już od pierwszego roku w języku angielskim, co pozwala nie tylko na lepsze opanowanie umiejętności akademickich w języku angielskim, ale też na poznawanie najnowszych trendów naukowych, obowiązujących w globalnym dyskursie akademickim. Wykładowcy prowadzący zajęcia w Instytucie Europeistyki UJ korzystają z najnowszych publikacji i wyników badań, często nieprzetłumaczonych jeszcze na język polski – opowiada dr Agnieszka Sadecka.

Wykładowcy prowadzący zajęcia w Instytucie Europeistyki UJ korzystają z najnowszych publikacji i wyników badań, często nieprzetłumaczonych jeszcze na język polski

DR AGNIESZKA SADECKA

– Studia licencjackie w zakresie europeistyki dają możliwość pracy w administracji publicznej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, organach UE, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami UE, placówkach kulturalnych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu oraz szkolnictwie (po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji). Największą zaletą dla przyszłych pracodawców jest to, że absolwenci tak interdyscyplinarnego i międzynarodowego kierunku umieją spojrzeć na dany problem z wielu perspektyw, są kreatywni i nie boją się nowych wyzwań. Studiowanie w wielonarodowej grupie kolegów i koleżanek wymaga również nabycia nowych umiejętności interpersonalnych, zdolności do negocjacji i otwartości na różne kultury. Absolwenci będą również doskonale przygotowani do kontynuacji studiów na poziomie magisterskim, w naszej jednostce, lub na studiach realizowanych w ramach programów double-degree z partnerami zagranicznymi, oraz do dalszej kariery akademickiej – zauważa.

рекомендовано
Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie liderem medycyny robotycznej dla dzieci w Polsce

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

UJ najlepszą polską uczelnią według rankingu CWUR

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту