перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Poznawanie Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki i innych krajów Azji Południowej w IBiDW UJ

Studia nad Indiami i Azją Południową prowadzone są w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ w ramach nowoczesnego, interdyscyplinarnego kierunku „studia azjatyckie”. Są to studia pod wieloma względami wyjątkowe.

Przede wszystkim studenci nie tylko poznają wybrany region, ale mogą również dowolnie poszerzać swoją wiedzę w zakresie studiów nad innymi rejonami Azji i północnej Afryki, kształtując tok studiów poprzez dobieranie kursów zgodnie z własnymi zainteresowaniami.

Ponadto, w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ duży nacisk kładzie się na naukę języków używanych w Azji Południowej. Język nie jest jednak traktowany jako przedmiot badań, ale narzędzie, mające umożliwić studentom poznawanie Indii, Pakistanu i innych krajów subkontynentu w oparciu o lokalne źródła – literackie, publicystyczne, elektroniczne itp. Obecnie studenci od pierwszego roku uczą się, pod okiem świetnych lektorów, języków hindi i urdu, i już na drugim roku posiadają kompetencje językowe umożliwiające im zapoznawanie się z opiniami często niedostępnymi dla osób korzystających wyłącznie ze źródeł anglojęzycznych. W niedługim czasie naukowcy z IBiDW planują poszerzyć ofertę dydaktyczną o kolejne języki południowoazjatyckie.

W czasie wakacji studenci są zapraszani na szkoły letnie, odbywające się pod opieką naukowców specjalizujących się w regionie, do którego organizowana jest wyprawa.

W Instytucie działają bardzo prężnie studenckie koła naukowe, organizowanych jest też wiele imprez naukowych i popularnonaukowych. Studenci w ciągu roku akademickiego wyjeżdżają na warsztaty szkoleniowe i obozy naukowe, podczas których mogą wcielać w życie wiedzę zdobytą podczas zajęć. W czasie wakacji natomiast studenci są zapraszani na szkoły letnie, odbywające się pod opieką pracowników naukowych specjalizujących się w regionie, do którego organizowana jest wyprawa. Szkoły letnie to niepowtarzalna okazja, aby na miejscu poznawać niezwykle bogatą kulturę i historię regionu, a przy okazji zaliczyć dodatkowy kurs monograficzny. W tym roku podczas trzytygodniowego wyjazdu studenci wraz ze swoimi naukowymi opiekunami zwiedzą dwa obszary regionu Azji Południowej: Indie Południowe i Sri Lankę.

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu wciąż poszerza zakres współpracy naukowo-dydaktycznej z uczelniami południowoazjatyckimi. Już teraz studenci mogą wyjeżdżać na stypendia do Indii i Pakistanu – w roku akademickim 2016/17 z takiej możliwości skorzystały studentki, które przez rok szlifowały język hindi w Centralnym Instytucie Hindi w Agrze (Indie). W najbliższym czasie oferta stypendialna obejmie także instytucje partnerskie z Bangladeszu, Sri Lanki i Nepalu.

рекомендовано
Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja