перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

W Słowenii odbyła się kolejna konferencja sieci badawczej The Guild

W Słowenii odbyła się kolejna konferencja sieci badawczej The Guild

Prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn i pełnomocnik rektora UJ ds. inicjatyw proinnowacyjnych dr hab. Andrzej Adamski reprezentowali Uniwersytet Jagielloński na konferencji "Spreading Excellence, Enhancing Synergies: Perspectives from South-East Europe", którą w ubiegłą środę zorganizował Uniwersytet w Lublanie we współpracy z siecią The Guild of European Research-Intensive Universities, której nasza uczelnia jest członkiem.

Po udanym spotkaniu sieci w czerwcu zeszłego roku w Krakowie kolejna partnerska uczelnia kontynuuje temat "upowszechniania doskonałości poprzez zapewnianie szerszego uczestnictwa w badaniach i innowacjach". Głównym celem wczorajszej konferencji było omówienie sposobów zniwelowania podziałów w dostępie do badań i innowacji (R&I) między poszczególnymi regionami Europy, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Południowo-Wschodniej poprzez wykorzystanie programów ramowych Unii Europejskiej (UE) w synergii z funduszami strukturalnymi i innymi źródłami finansowania.

Różnica w zakresie uczestnictwa w programie Horyzont 2020 między regionami lepiej rozwiniętymi a tymi o słabszych wynikach wzrosła. Grozi to zwiększeniem dysproporcji gospodarczych, społecznych i kulturowych między Europejczykami. Istnieje niebezpieczeństwo, że obywatele wielu regionów czują się wykluczeni z europejskiego programu finansowania badań i innowacji, który wydaje się mieć niewielkie znaczenie dla ich instytucji.

"Upowszechnianie doskonałości i zapewnienie szerszego uczestnictwa" (Spreading Excellence and Widening Participation) to jedna z kluczowych inicjatyw Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020 mająca na celu możliwie pełne wykorzystanie potencjału badawczego europejskich instytucji, a także rozpowszechnienie korzyści płynących z gospodarki opartej na innowacjach w całej UE zgodnie z zasadą doskonałości. Konferencja była znakomitą okazją do przedstawienia i przedyskutowania stanowiska The Guild dotyczącego tej inicjatywy z przedstawicielami: Komisji Europejskiej, uczelni członkowskich sieci, jak również innych uniwersytetów (w szczególności z krajów Bałkanów Zachodnich) i słoweńskiego rządu.

Podczas konferencji dyskutowano także na temat korzyści, jakie "szersze uczestnictwo" przynosi wszystkim partnerom instytucji badawczych i innowacyjnych w całej Europie, przede wszystkim poprzez wzmocnioną współpracę i zaangażowanie utalentowanych naukowców z krajów o mniejszym dostępie do programów badawczych i innowacyjnych.

Rozumiejąc potrzebę likwidowania nierówności, uczestnicy konferencji omówili również programy i instrumenty finansowania badań, które dają możliwość szerszego dostępu i wyrównania uczestnictwa krajom o mniejszej skuteczności badawczej i finansowej (tj.: Teaming, Twinning i ERA Chair).

Międzynarodowa sieć The Guild of European Research-Intensive Universities (Gildia Europejskich Uniwersytetów Badawczych) została powołana 1 czerwca 2016 roku. Uniwersytet Jagielloński jest jej członkiem-założycielem.

рекомендовано
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту