перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Przeszłość i przyszłość Europy spotkały się w Auditorium Maximum

Przeszłość i przyszłość Europy spotkały się w Auditorium Maximum

Aktualna sytuacja w Europie, jej przyszłość oraz lekcje wyniesione z historii kontynentu - to tematy, o których rozmawiali uczestnicy "Dialogu obywatelskiego o przyszłości Europy" z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej (KE). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele społeczności akademickiej UJ, polska młodzież, a także uczestnicy włoskiego projektu "Pociąg pamięci", którego celem jest upamiętnianie ofiar Holokaustu.

Zebranych w auli Auditorium Maximum powitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który w swoim wystąpieniu nawiązał do niezwykle trudnego okresu dla najstarszej polskiej uczelni, którym była II wojna światowa. Około 700-osoba grupa młodzieży z Toskanii dowiedziała się m.in. o wydarzeniach z 6 listopada 1939 roku, kiedy to w okupowanym Krakowie władze nazistowskich Niemiec aresztowały i wywiozły do obozów koncentracyjnych zwabionych podstępem do budynku Collegium Novum 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych krakowskich uczelni. Rektor UJ przypomniał również, że środowisko akademickie miasta co roku czci pamięć ofiar tamtych niesławnych wydarzeń.

- Z wydarzeń mających miejsce w przeszłości, nawet tych najtrudniejszych, dziś trzeba nauczyć się wyciągać wnioski i spoglądać w przyszłość. Doświadczenia Holokaustu wyraźnie pokazują nam wszystkim, do czego może doprowadzić polaryzacja społeczeństwa, totalitaryzm, nacjonalizm i ksenofobia. Jesteśmy tu po to, aby o tym pamiętać. To ważna lekcja dla Polski, Europy i całego świata - powiedział prof. Wojciech Nowak.

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, przypadającym 27 stycznia, pierwsza część spotkania w Auditorium Maximum była poświęcona świadectwom Polaków i Włochów ocalonych z Zagłady - Lidii Maksymowicz oraz sióstr Andry i Tatiany Bucci, które trafiły do Auschwitz-Birkenau, mając zaledwie kilka lat. Jedne z ostatnich świadków historii tamtych lat podzieliły się swoimi tragicznymi wspomnieniami z życia w obozie i tuż po jego wyzwoleniu. Przestrzegły też publiczność, by świat nigdy nie dopuścił do powtórki wydarzeń sprzed 70 lat.

W drugiej części spotkania odbył się Dialog Obywatelski, podczas którego głos zabrali Frans Timmermans oraz prezydent Toskanii Enrico Rossi. Dialog dotyczył aktualnej sytuacji w Europie oraz budowania przyszłości Starego Kontynentu w oparciu o lekcje wyniesione z historycznego dziedzictwa, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Publiczność w trakcie dyskusji miała możliwość zadawania pytań prelegentom. Polską i Włoską młodzież interesowały przed wszystkim Brexit, walka z mową nienawiści, kryzys migracyjny oraz szerząca się nietolerancja i rasizm.

- Zwiedzając wczoraj obóz Auschwitz-Birkenau, zastanawiałem się, jak to było możliwe, że Europa doszła do takiego punktu. Zastanówmy się, gdzie to wszystko się zaczęło. Jak można było dopuścić do chwili, w której człowiek uważał, że prowadzenie ludzi do komór gazowych i palenie ich w krematoriach było czymś zupełnie normalnym. Instrumentem, który pozwolił Hitlerowi dojść do władzy, była nienawiść. Spójrzmy na swoje dzisiejsze społeczeństwa. Hejt po raz kolejny stał się potężnym narzędziem w rękach polityków. Znowu używa się słów, by za nasze niepowodzenia ganić kogoś innego - przekonywał Frans Timmermans.

- Europa narodziła się na popiołach obozów koncentracyjnych stworzonych przez nazistów. Wtedy właśnie dowiedzieliśmy, że potrzeba nam innej odpowiedzi na hejt i wyłączenie, że jeżeli chcemy stworzyć lepszy świat, mamy to zrobić razem jako Europejczycy. Jak mówił Marcin Luter King, nie powinniśmy oceniać ludzi według koloru skóry, lecz według potęgi ich charakterów. Z tym przesłaniem zwracam się do was. W najbliższych europejskich wyborach po raz pierwszy zagłosują młodzi ludzie urodzeni w tym tysiącleciu. Nie wyrzucajcie swojego głosu, nie marnujcie go, bo w przeciwnym wypadku ktoś inny będzie decydował o waszej przyszłości - dodał wiceprzewodniczący KE.

Projekt "Pociąg pamięci" ("Treno della Memoria") ma przybliżyć młodym Włochom historię II wojny światowej. Ich pobyt w Krakowie był zwieńczeniem kilkudniowej podróży koleją z Florencji do Oświęcimia i wizyty w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie to odbywa się co 2 lata - na przełomie stycznia i lutego - i jest związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w 2005 roku uchwaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w latach 1939-1945 przez reżim hitlerowski.

фотогалерея
рекомендовано
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту