перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wirusolodzy: Negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe

W poniedziałek w Małopolsce potwierdzono aż 175 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z rekordowym przyrostem zachorowań w całym kraju zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk, którego wiceprezesem jest prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ zaapelował o niepoddawanie się fałszywym informacjom i rzetelne stosowanie prostych zaleceń, które realnie ograniczają pandemię.

"W ostatnich dniach obserwujemy zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Należy się spodziewać, że następstwem tego będzie rosnąca liczba osób z ciężką postacią choroby COVID-19, wymagających leczenia w szpitalach oraz na oddziałach intensywnej terapii. Część z tych przypadków zakończy się śmiercią chorego. Zbliżamy się do sezonu jesiennego i można się spodziewać, że z każdym tygodniem obraz tej choroby będzie coraz groźniejszy. Dlatego z dużym niepokojem obserwujemy pojawiające się w przestrzeni publicznej, szczególnie w mediach społecznościowych oraz w wydawnictwach książkowych i prasowych, informacje negujące istnienie wirusa oraz powagę pandemii wywołanej przez niego. Rozpowszechnione negowanie istotnego zagrożenia zdrowotnego, szczególnie w kontekście obserwowanego lekceważenia zaleceń dotyczących stosowania metod ochrony przed zakażeniem może istotnie przyczyniać się do dalszego wzrostu liczby zachorowań i groźnych tego konsekwencji" - czytamy w oświadczeniu.

Naukowcy przypominają, że nie ma jakichkolwiek przesłanek naukowych do negowania istnienia wirusa, jego chorobotwórczości i skutków zakażenia. Podkreślają, że w najważniejszych na świecie periodykach medycznych wypowiedziały się na ten temat najpoważniejsze autorytety w dziedzinie medycyny, wirusologii i epidemiologii. W Polsce do 7 sierpnia 2020 roku z powodu COVID-19 zmarły 1774 osoby. W tym samym czasie na grypę 65 osób. Na świecie liczba ofiar COVID-19 przekroczyła 700 tysięcy. Zdaniem członków zespołu doradczego również ze względu na pamięć o tych osobach, cierpieniu ich i ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe.

"Apelujemy o niepoddawanie się fałszywym informacjom i rzetelne stosowanie prostych zaleceń, realnie ograniczających pandemię i obniżających ryzyko zachorowania każdego z nas: zachowanie dystansu co najmniej 1,5 metra, częste mycie i dezynfekcję rąk i staranne stosowanie osłon na nos oraz usta w pomieszczeniach zamkniętych. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z innymi osobami, szczególnie seniorami. Te proste działania mogą uchronić nas przed kolejnymi restrykcjami" - napisano w oświadczeniu.

рекомендовано
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka