перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Znamy pierwsze wyniki rekrutacji w Uniwersytecie Jagiellońskim

23 sierpnia o północy zakończyła się możliwość dokonywania zgłoszeń w podstawowym naborze na jednolite studia magisterskie oraz pierwszego stopnia prowadzone w języku polskim dla obywateli polskich w UJ. Dział Rekrutacji ogłosił pierwsze wyniki, z których można dowiedzieć się, które kierunki cieszyły się w tym roku największą popularnością. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się prawo i psychologia.

W tym roku w związku z pandemią i przesunięciem terminów matur zmianie uległy również daty rekrutacji. W pierwszej turze maturzyści mogli składać aplikacje od 1 lipca do 23 sierpnia, czyli około miesiąc później niż w latach ubiegłych. Na studiach jednolitych magisterskich oraz pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2020/2021 przygotowano ponad 15 tys. miejsc stacjonarnych oraz prawie 2700 miejsc niestacjonarnych. W pierwszej turze rekrutacji aplikację złożyło niemal 35 tys. osób. To o 5 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.

Czołówka kierunków, na które zgłasza się najwięcej maturzystów, pozostaje niezmienna. Są to prawo - 1654 chętnych, psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej - 1580 aplikacji oraz psychologia na Wydziale Filozoficznym, na którą zgłosiło się 1167 osób. Ok. 1000 zgłoszeń wpłynęło także na kierunek lekarski i filologię angielską.

Inaczej wygląda lista kierunków, na które najtrudniej będzie się dostać, czyli takich, gdzie na jedno miejsce przypada najwięcej osób. W tym roku niełatwo będzie zostać studentem ekonomii (14,7 osób na miejsce), japonistyki (14,2 osoby na miejsce) i studiów nad Koreą (14 osób na miejsce). Kolejne kierunki to kierunek lekarsko-dentystyczny, finanse, bankowość ubezpieczenia oraz zarządzanie firmą, zarządzanie personelem i zarządzanie międzynarodowe.

Przez najbliższe dni będą przeprowadzane egzaminy na te studia, gdzie były one przewidziane w kryteriach rekrutacji oraz potwierdzane wnoszone przez kandydatów opłaty rekrutacyjne. Uniwersytet Jagielloński na bieżąco dopasowuje swoje procedury do sytuacji związanej z pandemią. Wyniki pierwszego etapu rekrutacji zostaną ogłoszone 31 sierpnia.

рекомендовано

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association