перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Linia PHELIX w uniwersyteckim synchrotronie gotowa do badań

Światło synchrotronowe pojawiło się po raz pierwszy na próbce umieszczonej w stacji końcowej linii eksperymentalnej PHELIX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Ten sukces stanowi zwieńczenie trzech lat ciężkiej pracy, projektowania, kompletowania i dostrajania do wiązki synchrotronowej jej komponentów.

Instalacja linii rozpoczęła się w połowie 2018 roku. W marcu br. zostały dostarczone ostatnie elementy. Natomiast 18 września 2020 naukowi opiekunowie linii w osobach dr inż. Magdaleny Szczepanik-Ciby oraz Tomasza Sobola uzyskali gotowość do przeprowadzania próbnych badań z wiązką synchrotronową.

Pierwsze pomiary testujące możliwości analizatora z wiązką na stacji końcowej PHELIX zostały wykonane na próbce złota w obecności specjalisty z firmy SPECS dr. Roberta Reichelta. W wyniku badania materiału kalibracyjnego zebrano m.in. widmo XPS Au4f. Dodatkowo przeprowadzono pomiar kątowo-rozdzielczej spektroskopii i pomiary spinowo-rozdzielcze.

Przypominamy, że w obecnie trwającym naborze można już składać wnioski o czas badawczy na linii PHELIX, która będzie wykorzystywała miękkie promieniowanie rentgenowskie. Jej stacja badawcza umożliwi szeroki zakres badań spektroskopowych i absorpcyjnych charakteryzujących się różną czułością powierzchniową. Oprócz zbierania standardowych wysokorozdzielczych widm pozwoli np. na mapowanie struktury pasmowej w trzech wymiarach oraz na detekcję spinu elektronów w trzech wymiarach. Użytkownicy będą zatem mogli prowadzić badania nowych materiałów, cienkich warstw i wielowarstw, katalizatorów i biomateriałów, badania powierzchni materiałów litych, stanów powierzchniowych spolaryzowanych spinowo oraz zachodzących na powierzchni reakcji chemicznych.

Termin składania aplikacji został przedłużony do 5 października. Więcej informacji o naborze tutaj.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Sobol, Magdalena Szczepanik-Ciba i Robert Reichelt

рекомендовано
60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ