перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Medycy z USD opracowali podręcznik kardiochirurgii dziecięcej

Profesor Janusz Skalski wraz z wybitnymi kardiochirurgami z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu napisał podręcznik, który wprowadza w najnowszą wiedzę zarówno z zakresu kardiochirurgii dziecięcej, jak i wieku dorosłego. Jest to niezwykle wyczekiwana publikacja, ponieważ ostatnia z tego zakresu ukazała się niemal dwie dekady temu i, ze względu na rozwój medycyny, przestała być już aktualna.

Książka "Kardiochirurgia dziecięca. Wybrane zagadnienia" jest dedykowana kardiochirurgom, kardiologom dziecięcym, anestezjologom, a także torakochirurgom i wszystkim innym zainteresowanym leczeniem wad wrodzonych serca. Podręcznik przygotowali wybitni, polscy specjaliści związanych przede wszystkim z krakowskim ośrodkiem kardiochirurgii dziecięcej: prof. Janusz Skalski oraz jego uczniowie dr hab. Jacek Kołcz, prof. UJ oraz dr hab. Tomasz Mroczek, prof. UJ. W zespole autorów znajdują się również obcokrajowcy: prof. Michael Hübler, wybitny kardiochirurg z Zürichu oraz prof. Richard van Praagh, kardiopatolog wszech czasów i twórca stosowanej w całym świecie klasyfikacji wad wrodzonych serca.

W "Kardiochirurgii dziecięcej" - w części poświęconej problemom klinicznym - czytelnik znajdzie wiadomości z zakresu leczenia zaburzeń krzepliwości, powikłań infekcyjnych, wad genetycznych skojarzonych z wadą serca, zespołu SIRS, przetok naczyniowych, mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci, leczenia interwencyjnego zaburzeń rytmu serca, przeszczepów serca u dzieci oraz procesu kształtowania się wad wrodzonych serca z uwzględnieniem przyczyn takiej, a nie innej konfiguracji wady wraz z praktyczną terminologią wad złożonych. Oddzielną część poświęcono kardiochirurgii wad wrodzonych serca. Wartość merytoryczną podręcznika podnosi bogaty materiał graficzny w postaci prawie 480 rycin, które w większości nie były wcześniej publikowane.

- Jest to książka o tyle niezwykła, że nikt wcześniej nie napisał topograficznej anatomii serca dla kardiochirurgów. Podręcznik zawiera opisy nowej technologii i techniki, która nie została wcześniej nigdzie opisana. Jest to nasza misja szkoleniowa, którą wypełniamy. Krakowska szkoła kardiochirurgii powstała dzięki współpracy polsko-amerykańskiej. Czujemy się zobowiązani, aby przekazywać tę wiedzę dalej - mówi prof. Janusz Skalski.

I dodaje: - Prace nad podręcznikiem trwały dwa lata. Ostatnie uaktualnienia zostały naniesione w połowie listopada 2020 roku. Mamy nadzieję, że dzięki tej pozycji wiedza kardiochirurgiczna będzie szeroko dostępna nie tylko dla studentów medycyny, ale jest to również dla rodziców, którzy z racji problemów kardiologicznych swoich dzieci poszukują wiedzy rzetelnej i jasno przekazanej.

Podręcznik "Kardiochirurgia dziecięca. Wybrane zagadnienia" ukazał się nakładem PZWL - Wydawnictwo Lekarskie. W księgarniach będzie dostępny na początku przyszłego roku.

рекомендовано
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego