перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Uczeni z Krakowa i Heidelbergu ustalą powiązania świątyń w Indiach

Uczeni z Krakowa i Heidelbergu ustalą powiązania świątyń w Indiach

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listę rankingową 4. i zarazem ostatniej edycji konkursu Beethoven Classic. W gronie kilkunastu laureatów znalazła się prof. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz z Wydziału Filologicznego UJ, która wraz z zespołem prof. Ute Hüsken z Uniwersytetu w Heidelbergu, zrealizuje projekt "Świątynie Indii południowych: punkty węzłowe w sieciach powiązań". Na ten cel otrzymała niemal 700 tys. zł dofinansowania.

Beethoven Classic 4 to konkurs na projekty badawcze realizowane przez polsko-niemieckie zespoły. Jest kontynuacją konkursu Beethoven 3 i opiera się na współpracy NCN z niemiecką agencją Deutsche Forschungsgemeinschaft, zgodnie z procedurą oceny wspólnej. Oznacza to, że agencje partnerskie przeprowadziły wspólnie proces oceny merytorycznej i wyboru projektów rekomendowanych do finansowania.

W konkursie można było otrzymać środki na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowej oraz pokryć inne koszty związane z realizacją polskiej części projektu. Jak poinformowało NCN, w 4. edycji konkursu 15 naukowców otrzymało ponad 10,2 mln zł na badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

Projekt prof. Marzenny Czerniak-Drożdżowicz z Instytutu Orientalistyki UJ (IO UJ) jest poświęcony hinduistycznym świątyniom i sanktuariom, które od początku II tysiąclecia n.e. odgrywały niezwykle ważną rolę w religijnym, społecznym i politycznym życiu południa Indii. Były miejscami kultu, ale także ośrodkami nauki, ważnymi centrami politycznymi i ekonomicznymi. W obrębie tych świętych siedzib element ludzki i boski wchodziły w relacje. Były one miejscem spotkań różnych członków społeczności, przyciągały pielgrzymów i podróżników, których wędrówki łączyły liczne święte miejsca, a wraz z nimi krążyły idee, wierzenia, teksty, umiejętności, obiekty materialne i praktyki.

- Nasz projekt konceptualizuje świątynie jako punkty węzłowe sieci różnorodnych powiązań. Postrzega je jako uczestniczące w różnych sieciach relacji, a nie jedynie jako samodzielnie istniejące zabytki. Odwołując się do teorii literackiej kartografii, projekt stawia hipotezę, że zarówno przestrzeń, w której znajdują się świątynie, jak i związki pomiędzy świątyniami, są odwzorowywane przez narracje, które mogą być opowiadane i spisane, śpiewane i słuchane w tradycji ustnej, widziane w architekturze i ikonografii, ucieleśnione i odegrane w rytuale i przedstawieniach teatralnych, przemierzane, gdy pielgrzymi podążają drogami uznawanymi za wcześniej pokonane przez mędrców i bogów. Często to właśnie ruchy pielgrzymkowe zapewniają i ożywiają kontakty między świątyniami -wyjaśnia prof. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz.

Czy sieci przedstawione w tekstach wpływają na praktyki pielgrzymkowe? Czy obserwowane obecnie szlaki pielgrzymkowe, które łączą świątynie, są autoryzowane przez źródła tekstowe? Jaki jest związek pomiędzy świątyniami w centrum i tymi, które znajdują się na peryferiach sieci? Dlaczego i kiedy pojawiały się i znikały sieci świątyń? Kto był sprawcą tych procesów? - to niektóre z głównych pytań, na które chcą odpowiedzieć badacze.

- W rezultacie skoncentrowania się na dynamice relacji pomiędzy świątyniami, projekt skupia się na związkach i przepływach idei i obiektów materialnych pomiędzy hinduistycznymi miejscami świętymi. Takie podejście przyczyni się do nowego rozumienia "działania" mitologicznych narracji poza ich religijnym przesłaniem oraz w tym kontekście rozumienia wzajemnych związków pomiędzy tekstami, sztuką i rytuałem, a także wzajemnych relacji pomiędzy religią, ekonomią i polityką w społeczeństwie. A więc aspektu, który z braku źródeł często umykał uwadze badaczy - dodaje prof. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz.

Prof. Marzenna Czerniak-Drożdżowicz pracuje w Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej IO UJ. Ukończyła studia indologiczne w Instytucie Filologii Orientalnej UJ. W 1994 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Filologicznym UJ. Habilitowała się w 2005 roku. 9 lat później uzyskała tytuł profesora, przedstawiając w dorobku 2 spośród 3 wydanych już części monografii "Studiów nad pańćaratrą". Zajmuje się religijnymi tradycjami Indii, a polem jej aktualnych badań są wczesne tradycje hinduistyczne, zwłaszcza wisznuicka pańćaratra. W sferze jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim literatura tej tradycji, ale też procesy zmian, które w niej zachodzą i jej rola we współczesnym hinduizmie południowoindyjskim. Interesuje się także religijną sztuką południa Indii, społeczeństwem dawnych Indii oraz tekstami prawnymi i wczesnymi tekstami rytualnymi.

Jej rozwój naukowy przebiegał pod okiem i we współpracy z wybitnymi indologami. Od 1992 roku współpracowała z prof. Gerhardem Oberhammerem z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Austriackiej Akademii Nauk, biorąc udział w projektach "Studies in Pancaratra Vaishnava Literature" oraz "Tantrikabhidhanakośa. The Dictionary of Technical Terms from Hindu Tantric Literature". Swoje dalsze badania kontynuowała, współpracując z prof. Alexisem Sandersonem Uniwersytetu Oksfordzkiego, podczas których koncentrowała się zwłaszcza na doskonaleniu warsztatu badacza i pracach nad edycjami krytycznymi sanskryckich tekstów z wykorzystaniem manuskryptów. Warsztat naukowy i dydaktyczny rozwijała też w czasie wyjazdów w ramach programu Erasmus do wielu ośrodków indologicznych, w tym Uniwersytetu w Lejdzie, Uniwersytetu Sapienza w Rzymie, Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz uniwersytetów w Mediolanie i Oslo.

Jest członkinią Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN na kadencję 2020-2023 oraz Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo UJ. Laureatka wielu grantów, w tym m.in. Michael Coulson Research Fellowship in Indology w Wolfson College w Oksfordzie, The Andrew Mellon Fellowship przyznane przez American Institute of Indian Studies, ówczesnych ministerstw Nauki i Informatyzacji oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także trzykrotnie Narodowego Centrum Nauki.

фотогалерея
рекомендовано
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту