перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Naukowcy apelują o powstrzymanie budowy muru na granicy

Naukowcy apelują o powstrzymanie budowy muru na granicy

Już ponad 1400 naukowców z całego świata, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystosowało list otwarty do Komisji Europejskiej (KE) w sprawie budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Apelują w nim o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy do czasu przeprowadzenia zgodnej z prawem UE i wymogami ochrony przyrody oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000.

Jak uzasadniają badacze, Puszcza Białowieska jest ostatnim lasem nizinnym strefy umiarkowanej w Europie, który istnieje z niewielkimi zaburzeniami ze strony człowieka od końca ostatniej epoki lodowcowej. Inne lasy tego typu zostały wycięte w efekcie rozwoju cywilizacji europejskiej. Rozciąga się po obu stronach granicy polsko-białoruskiej, co czyni jej ochronę delikatną sprawą międzynarodową.

"Budowa muru na wielu odcinkach będzie kolidować z terenami chronionymi i cennymi przyrodniczo, m.in z sześcioma obszarami Natura 2000: Puszcza Białowieska, Ostoja Augustowska, Ostoja Knyszyńska, Dolina Biebrzy, Ostoja Nadbużańska, Poleska Dolina Bugu. Skutki barierowego oddziaływania zapory będą dramatyczne i doprowadzą do trwałego przerwania funkcjonalnej łączności korytarzy ekologicznych sieci Natura 2000 w skali krajowej i europejskiej. Oddziaływania na te obszary Natura 2000 także na etapie budowy, w tym wyręby i budowa dróg, będą szkodliwe dla stanu ochrony gatunków i siedlisk" - czytamy w liście skierowanym do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i komisarza Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa.

Naukowcy podkreślają, że tylko na terenie Puszczy Białowieskiej mur graniczny będzie kolidował z korytarzem ekologicznym GKPn-2 o randze paneuropejskiej. Należy on do najważniejszych korytarzy dla zachowania siedlisk leśnych i wodno-błotnych w skali Europy Środkowej. Korytarz ten stanowi funkcjonalne połączenie Puszczy Białowieskiej oraz siedlisk leśnych Białorusi i Ukrainy z kompleksami leśnymi centralnej i zachodniej Polski i w dalszej kolejności Europy Zachodniej, będąc główną osią przemieszczania dużych ssaków w skali kontynentalnej, w tym gatunków kluczowych, tj. wilk, ryś, żubr i łoś. Zdaniem autorów listu skutki przyrodnicze kolizji zapory z korytarzem będą wszechstronne i wielkoskalowe, gdyż obecność bariery ekologicznej w postaci muru spowoduje izolację siedlisk Puszczy Białowieskiej od kompleksów leśnych po jej wschodniej stronie, co doprowadzi do zahamowania przepływu osobników wielu gatunków zwierząt i brak napływu migrantów z najlepiej zachowanych i stabilnych populacji, co może doprowadzić m.in. do załamania się polskiej nizinnej populacji rysia.

"Korytarz GKPn-2 posiada także priorytetowe znaczenie dla zachowania spójności sieci Natura 2000 w wymiarze kontynentalnym - w granicach siedlisk leśnych i wodno-błotnych. Powstanie bariery ekologicznej w wyniku budowy muru spowoduje m.in. funkcjonalną i przestrzenną izolację polskiej części Puszczy Białowieskiej od jej wschodniej części po stronie białoruskiej. W wyniku powstania bariery ekologicznej nastąpi przestrzenny i funkcjonalny podział Puszczy Białowieskiej, szczególnie istotnej dla zachowania integralności i łączności ekologicznej siedlisk wodno-błotnych. Zagrozi to utrzymaniu wielu kluczowych procesów przyrodniczych, stanowiących podstawę wpisu Puszczy Białowieskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO" - przewidują przedstawiciele środowiska naukowego.

W dalszej części listu przypominają, że w procesie planowania tej inwestycji nie przeprowadzono jednak żadnej oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na cele ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, co stanowi oczywiste naruszenie art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej. Przedstawione opinii publicznej projekty „przejść dla zwierząt” nie stanowią funkcjonalnych obiektów umożliwiających swobodną migrację zwierząt i nie zagwarantują skutecznej minimalizacji oddziaływań barierowych w odniesieniu do siedlisk i gatunków leśnych. Zwracają uwagę, że wszystkie te zagadnienia, z uwzględnieniem skumulowanych skutków naruszenia integralności pozostałych 5 obszarów Natura 2000, powinny być przedmiotem merytorycznej i pogłębionej analizy.

"Wyrażając zrozumienie dla konieczności ochrony nienaruszalności granicy i mając świadomość innych aspektów związanych z sytuacją na granicy stoimy na stanowisku, że realizacji tego przedsięwzięcia musi towarzyszyć poszanowanie prawa wspólnotowego oraz dbałości o nasze dziedzictwo przyrodnicze. Z uwagi na powyższe apelujemy o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu wstrzymania budowy zapory do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i zagwarantowania wdrożenia do tego projektu odpowiednich działań minimalizujących fragmentację. Chcielibyśmy również zachęcić europejskich liderów do podejmowania problematyki ochrony środowiska i ochrony przyrody w kontaktach dyplomatycznych z rządem Białorusi" - podkreślili.

Pod listem do Komisji Europejskiej podpisało się 59 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego (lista jest aktualizowana):

  • dr hab. Łukasz Michalczyk, prof. UJ; dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ; prof. Jan Kozłowski; dr hab. Szymon Drobniak; prof. Bartosz Płachno; Lizaveta Vintsek; dr Joanna Tusznio; dr hab. Agnieszka Pajdak-Stós; prof. Zuzanna Setkowicz-Janeczko; dr hab. Maciej Pabijan, prof. UJ; dr Joanna Kajzer-Bonk; dr hab. Katarzyna Knapczyk-Stwora, prof. UJ; dr hab. Anna Ziomkiewicz-Wichary; Artur Górecki; prof. Maria Niklińska; dr Stanisław Bury; prof. Wojciech Witaliński; prof. Andrzej Falniowski; prof. Elżbieta Pyza; dr hab. Piotr Łukasik; dr Alejandro Lopez Lopez, dr hab. Beata Klimek; dr Kamila Zając; dr Magdalena Migalska; prof. Wiesław Babik; prof. Piotr Nowicki; dr hab. Aleksandra Walczyńska; Wiktoria Rojek; Danuta Frydryszak; dr hab. Joanna Rutkowska, prof. UJ; dr Agata Plesnar-Bielak; dr hab. Anna Pecio, prof. UJ; prof. Ryszard Laskowski; dr Marta Labocha-Derkowska; dr hab. Grzegorz Tylko, prof. UJ ; dr hab. Kaja Rola; prof. Michał Woyciechowski; dr hab. Dominika Włoch-Salamon; Mariusz Boćkowski; prof. Barbara Bilińska; dr hab. Wacław Tworzydło, prof. UJ; prof. Małgorzata Grodzińska-Jurczak; prof. Teresa Szklarzewicz; dr hab. Mariusz Jaglarz, prof. UJ(Wydział Biologii);
  • dr hab. Krzysztof Kruczała, prof. UJ; dr hab. Marcin Broniatowski, prof. UJ (Wydział Chemii);
  • prof. Grzegorz Przebinda (Wydział Filologiczny);
  • dr Bartosz Lisowski (Wydział Lekarski);
  • Magdalena Miśkowiec (Wydział Geografii i Geologii);
  • dr Maciej Grodzicki; dr Michał Pałasz; dr Marta Shaw (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej);
  • dr hab. Beata Kowalska, prof. UJ; dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ; dr hab. Katarzyna Jasikowska, prof. UJ; dr hab. Michał Kuniecki, prof. UJ; dr Arkadiusz Białek (Wydział Filozoficzny);
  • dr Magdalena Klimek (Wydział Nauk o Zdrowiu);
  • Agnieszka Kowalczyk (Wydział Matematyki i Informatyki).
рекомендовано
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту