перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Profesor Krzysztof Pyrć uhonorowany Medalem św. Krzysztofa

Profesor Krzysztof Pyrć uhonorowany Medalem św. Krzysztofa

We wtorek 25 października w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przedstawiono laureatów 11. edycji Medali św. Krzysztofa, które są przyznawane osobom i instytucjom wspierającym merytorycznie i finansowo działania Muzeum Krakowa, a także pomagającym w kultywowaniu krakowskich tradycji. W tym roku jednym z uhonorowanych został prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ).

Prof. Krzysztof Pyrć został wyróżniony w kategorii wsparcie merytoryczne za pomoc w przygotowaniu wystawy "Współistnienie" oraz jej programu towarzyszącego, w tym konsultacje dotyczące wirusa SARS-CoV-2. Ekspozycja stała się opowieścią o czasach zarazy ukazanych z perspektywy mieszkańców Krakowa. - Dziś lęki związane z koronawirusem zostały po części oswojone. Pamiętamy jednak doskonale strach, jaki towarzyszył nam od pierwszych dni pandemii. Pamiętamy opustoszałe ulice Krakowa. Pamiętamy chaos informacyjny i własną dezorientację. Pamiętamy rosnące z dnia na dzień statystyki zachorowań i śmierci. Nie zapomnimy też nigdy pańskiego wsparcia w najtrudniejszych chwilach - mówił w laudacji Mateusz Zdeb, kurator wystawy "Współistnienie".

W 2020 roku po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 prof. Krzysztof Pyrć stanął na czele zespołu prowadzącego badania nad wirusem w MCB UJ i został powołany na członka zespołu doradczego ministra nauki i szkolnictwa wyższego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Do dziś bierze udział w pracach zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Niedawno w mediach społecznościowych poinformował również, że dołączył do zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN jako specjalista w zakresie chorób zakaźnych.

- Zauważyłem, że nie doceniałem muzeów. Nie doceniałem złapania chwili. Przeżycia, emocje, które w nas wszystkich wtedy buzowały, one znikają i zamieniają się w coś zupełnie innego. Zacząłem doceniać, że ktoś próbuje uchwycić ten moment, złapać te chwile i zamknąć je jak w bursztynie, żebyśmy jakiś czas później mogli sobie przypomnieć, co się działo i się z tego uczyli – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości prof. Krzysztof Pyrć.

Prof. Krzysztof Pyrć specjalizuje się w wirusologii, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów zakażenia oraz opracowaniem nowych strategii terapeutycznych przy zakażeniach wirusowych ludzi i zwierząt. Jest twórcą i kierownikiem Pracowni Wirusologii w MCB UJ. Lider grupy badawczej Virogenetics. Autor ponad 100 publikacji w renomowanych czasopismach, które były cytowane w literaturze światowej prawie 4 tys. razy, a także kilkunastu zgłoszeń patentowych i patentów, na podstawie których powstały już 2 firmy spin-off (Acatavir oraz StartIt Vet).

Medale św. Krzysztofa przyznaje kapituła, w skład której wchodzą: prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prof. Jacek Purchla, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich dr hab. Jacek Górski oraz dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski. Autorem medalu jest prof. Karol Badyna, artysta i rzeźbiarz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Medale przyznawane są od 11 lat. W niemal każdej z poprzednich edycji jego laureatami byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Andrzej Chwalba (2011), prof. Czesław Robotycki (2012), prof. Krzysztof Zamorski (2013), prof. Aleksander Skotnicki (2014), prof. Jerzy Wyrozumski i prof. Franciszek Ziejka (2015), prof. Dariusz Kosiński (2016), prof. Stanisław Waltoś (2019), dr Andrzej Nowakowski (2020) i prof. Andrzej Matyja (2021).

рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту