перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Kolejne sukcesy medyków Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Mimo że Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej działa w strukturach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaledwie od trzech miesięcy, już może pochwalić się znaczącymi sukcesami. Kilka dni temu profesorowie Marcin Barczyński oraz Aleksander Konturek przeprowadzili 1. w Europie operację tarczycy z wykorzystaniem nawigacji PTeye.

Jak informuje Szpital Uniwersytecki, pacjentką była 54-letnia kobieta z przetrwałą pierwotną nadczynnością przytarczyc, u której przeprowadzone wcześniej operacje w innych placówkach nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Ten sam zespół chirurgów rozpoczął obecny tydzień wykonaniem 100. operacji tarczycy w strukturach nowego oddziału. U 19-latka z zaawansowanym loko-regionalnie rakiem brodawkowatym tarczycy wycięto tarczycę z limfadenektomią przedziału środkowego szyi i zmodyfikowaną boczną limfadenektomii po stronie prawej szyi, z uwagi na przerzuty do węzłów chłonnych. W operacji wykorzystano neuromonitoring nerwów krtaniowych 4. generacji, który jest używany rutynowo w oddziale oraz po raz kolejny najnowszy system do detekcji optycznej przytarczyc PTeye. Ta nowatorska metoda była dotychczas dostępna jedynie w USA, a obecnie zyskała rejestrację także na rynek Unii Europejskiej.

Wysoce wykwalifikowany zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego kontynuując wieloletnią tradycję tzw. "Zielonej Chirurgii" jako wiodącego ośrodka chirurgii endokrynologicznej w Polsce, wykonuje szerokie spektrum zabiegów chirurgicznych w zakresie gruczołów wydzielania wewnętrznego ze wskazań onkologicznych i w schorzeniach nienowotworowych (tarczyca, przytarczyce, nadnercza) zarówno technikami klasycznymi, jak i małoinwazyjnymi. W klinice na co dzień wykorzystuje się najnowocześniejsze metody śródoperacyjnej kontroli jakości leczenia chirurgicznego, tj. neuromonitoring nerwów krtaniowych 4. generacji, metod detekcji optycznej przytarczyc w podczerwieni, śródoperacyjne oznaczanie stężenia hormonów.

Zespół posiada największe w Polsce południowej doświadczenie w chirurgii endokrynologicznej. Na stałe współpracuje również z Oddziałem Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

рекомендовано
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka