перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kolejni przedstawiciele społeczności UJ w Academia Europaea

Kolejni przedstawiciele społeczności UJ w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Prof. Wojciech Czakon z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ i prof. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM zostali członkami Academia Europaea. Ta prestiżowa organizacja skupia ponad 5 tys. uczonych z różnych dziedzin.

Academia Europaea została założona w 1988 roku z inicjatywy brytyjskiego Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego i Szwedzkiej Akademii Nauk. Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zaprasza do swojego grona naukowców o wybitnych osiągnięciach. Zrzesza obecnie ponad 5 tys. specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych, w tym ponad 70 laureatów Nagrody Nobla. Jej celem jest rozwój i propagowanie doskonałości naukowej, promowanie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych we wszystkich dziedzinach nauki. W gronie tym jest ponad 100 Polaków. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dołączyli do nich prof. Stanisław Biernat z Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Wojciech Czakon jest profesorem nauk ekonomicznych. Tworzył Katedrę Zarządzania Strategicznego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Wcześniej był związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Przez wiele lat był wykładowcą MBA Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. Interesuje się zjawiskami międzyorganizacyjnymi, strukturami i strategiami firm wobec ważnych aktorów otoczenia. Zgłębiając behawioralne uwarunkowania strategii, otwiera drogę do skuteczniejszych zachowań strategicznych firm. W orbicie jego zainteresowań znajdują się też koopetycja, współpraca strategiczna, konkurowanie, procesy i struktury sieci międzyorganizacyjnych, a także metodologia badań. Jest autorem ponad 200 publikacji z zakresu zarządzania strategicznego w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych.

Marek Sanak jest pediatrą i genetykiem klinicznym, profesorem nauk medycznych. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Kieruje Zakładem Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM. Pełni funkcję pełnomocnika prorektora UJ CM ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Jest wykładowcą akademickim i autorem kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu. Zainteresowania naukowe dotyczą czynnościowych wariantów genetycznych człowieka oraz mutacji predysponujących do zakrzepicy i chorób układu oddechowego, w szczególności do astmy. W okresie pandemii COVID-19 zajmował się badaniami mechanizmów molekularnych odpowiedzi przeciwwirusowej oraz analizą zmienności genetycznej wirusa SARS-CoV-2. Prowadzi również badania nad mediatorami odczynu zapalnego, w szczególności nad substancjami pochodnymi kwasu arachidonowego. Zastępca redaktora 2 wiodących europejskich czasopism alergologicznych.

рекомендовано
Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Academia Europaea

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту