Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Co wyświetla „Projektor Jagielloński"?

Od kodu „Berlinki" przez radiogalaktyki, filozofię ciała po terapię antynowotworową. Taki jest właśnie „Projektor Jagielloński" – książkowy zbiór migawek, na których uchwycono wyjątkową, naukową codzienność.

Co się dzieje w zawiłych korytarzach uniwersyteckich laboratoriów? Jakie naukowe tematy królują w miejscach, do których można się tylko dostać, przykładając identyfikator do czytnika? Czym zajmują się naukowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim i dlaczego podejmują takie a nie inne problemy badawcze?

Publikując „Projektor Jagielloński" (www.projektor.cittru.uj.edu.pl) Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) uchyla drzwi do świata uniwersyteckiej nauki. Projektor "wyświetla" 75 przeźroczy, na których zarejestrowano prawdziwą naukę, ludzi którzy ją tworzą, miejsce ich pracy i misję jaką mają do spełnienia – podkreślają redaktorki książki. Każdy slajd – kontynuując to metaforyczne porównanie tekstów do multimedialnych obrazków – to szczególny projekt, osobna opowieść, opis różnych metod badawczych i innych problemów do rozwiązania. Te pojedyncze historie tworzą obraz uniwersyteckich badań, pokazując ich różnorodność.

Panorama nauki

W „Projektorze" przeczytać można m.in. o badaniach nad szczepionką przeciwnowotworową, nowymi lekami na chorobę Alzheimera czy cukrzycę. Naukowcy pracują także nad nowymi metodami wykrywania chorób. Na przykład dzięki nowatorskiej metodzie zastosowania helu-3 przez fizyków z UJ udało się otrzymać pierwsze zdjęcie płuc metodą rezonansu magnetycznego. Pozwoli to na wczesne wykrywanie takich chorób jak rak płuc czy astma.

Publikacja dedykowana jest również fanom technologii interaktywnych. Można w niej znaleźć informację o nietypowym projekcie. Jeden z wykładowców UJ, pod pseudonimem Sidey Myooprowadzi na platformie Second Life ogólnopolski kurs akademicki w wykreowanej przez siebie Academia Electronica. Czy tak będą wyglądać zajęcia w przyszłości?

Książka jest także źródłem wiedzy humanistycznej, traktuje o polskich przekładach Giordano Bruno, audiodeskrypcji, kulturach i religiach Afryki, majologii, plastikowej gazecie i wielu innych fascynujących projektach.

Publikacja ta jest dowodem na to, że nawet skomplikowana wiedza naukowa może być bardziej dostępna dla osób spoza „kręgu wtajemniczonych". „Jesteśmy przekonane, że książka ta będzie cennym źródłem informacji dla naukowców i przewodnikiem dla dziennikarzy, którzy chcą mówić i pisać o ważnych badaniach, a także zaproszeniem do kontaktu dla biznesu, poszukującego nowych rozwiązań i wiedzy eksperckiej" – mówią redaktorki.

Wszystkie projekty opisane są prostym i zrozumiałym językiem, a sprawne poruszanie się po książce umożliwia jej podział na trzy, zazębiające się o siebie części. W nawigacji po tematach bardzo przydatne są słowa kluczowe znajdujące się przy artykułach.

„Projektor Jagielloński" powstał w ramach realizowanego przez CITTRU programu pod hasłem „OdkryjPrzestrzenieNowejNauki". Jest wydaniem bezpłatnym, dostępnym również w formacie PDF na stronie: www.projektor.cittru.uj.edu.pl.

Дата опублікації: 19.04.2012
опубліковано: Mariusz Kopiejka

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту