перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Święto Edukacji Narodowej 2016

W środę 14 października 2016 roku w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste posiedzenie senatu z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

Święto jest okazją do nagradzania osób wyróżniających się w dziedzinie edukacji. Minister Edukacji Narodowej przyznaje nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Uroczystość otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Podkreślił znaczenie reformy Hugona Kołłątaja dla polskiego szkolnictwa wyższego oraz pogratulował wszystkim odznaczonym i uhonorowanym. Następnie głos zabrał prorektor ds. kadrowych i finansowych prof. Jacek Popiel, który poprowadził dalszą część wydarzenia, w której wojewoda Józef Pilch oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w towarzystwie rektora UJ wręczali medale uhonorowanym.

Wszystkie zdjęcia z uroczystości można pobrać na stronie wetransfer.com.

завантажити файли
Lista osób odznaczonych i uhonorowanych
рекомендовано
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce