перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów
osiągnięcie

Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów

07.02.2023
Dlaczego nimfy i dorosłe karaczany wyglądają prawie identycznie, a larwy motyli tak bardzo różnią się od form dorosłych? Co za tym stoi? Co decyduje o typie metamorfozy u owadów? Jak ustalił międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszli naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie oraz Uniwersytetu w Kioto, ewolucję metamorfozy u owadów może tłumaczyć poziom białka E93 w zarodku.
Читати ще o Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów
Prof. Andrzej Betlej nadal w Radzie Muzeum Łazienki Królewskie

01.02.2023
W Warszawie odbyła się uroczystość powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie na kadencję 2022-2026. Członkiem do tego gremium przez kolejne 4 lata pozostanie dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Читати ще o Prof. Andrzej Betlej nadal w Radzie Muzeum Łazienki Królewskie
Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach grantu ERC

31.01.2023
Kolejne rozdanie prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). 3 mln euro na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym, przyznano dr. Michałowi Drahusowi. 5-letni projekt realizowany będzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Читати ще o Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach grantu ERC
UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa

30.01.2023
Dobiegła końca modernizacja Małego Paderevianum. Użytkownikami nowoczesnego obiektu będą instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów zł. - To dobrze ulokowane pieniądze. Kampus filologiczny został domknięty. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - przekonuje dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.
Читати ще o UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa
Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie

27.01.2023
Dr Patrycja Kurowska z Wydziału Biologii UJ została laureatką programu w ramach współpracy Polskiej Akademii Nauk z Japońskim Towarzystwem Popierania Nauki. Dzięki realizacji projektu "New insight on visfatin (Nampt) role in mouse embryo development" możliwa będzie wymiana młodych naukowców pomiędzy Pracownią Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ a Laboratorium Biologii Rozrodu Uniwersytetu w Kioto.
Читати ще o Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie