перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Z cukrzycą w góry. Innowacyjny projekt Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Pacjenci dr. hab. Tomasza Klupy, prof. UJ, którzy pod opieką lekarzy i doświadczonych przewodników górskich zdobywają kolejne szczyty w ramach projektu "5000 metrów nad poziomem cukru", udowadniają, że cukrzyca typu I to nie wyrok. Za sobą mają już dwa obozy w Gorcach i jeden w Alpach. W połowie przyszłego roku planują zdobyć liczący 5137 m n.p.m. masyw wulkaniczny Ararat w Turcji.

Celem projektu "5000 metrów nad poziomem cukru" jest przeprowadzenie badań naukowych dotyczących zachowania się organizmu pacjentów z cukrzycą typu 1 w czasie wysiłku fizycznego w warunkach górskich. Efektem przedsięwzięcia ma być stworzenie opracowania naukowego wskazującego, jak osoby z tym schorzeniem mogą bezpiecznie i świadomie uprawiać wszelkie aktywności ruchowe, głównie związane z górami.

Pomysłodawcą innowacyjnej akcji jest dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wraz z podróżnikiem i alpinistą Wojciechem Wiltosem postanowił stworzyć zespół złożony z lekarzy oraz pacjentów z cukrzycą typu I, który mają wspólnie przygotowywać się do zdobycia jednego z pięciotysięczników.

Akcja trwa od zeszłego roku i przebiega etapami. Pierwszą wspólną "wyprawą" była jesienna wycieczka trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy w ciągu dwóch dni przeszli 42 km. Żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii, a grupa świetnie się zintegrowała. Następnym krokiem był "obóz przetrwania", także w Gorcach, który odbywał się w lutym br. Jego najważniejszym celem była nauka poruszania się w górach zimą i biwakowania na śniegu. Nabycie takich umiejętności było niezbędne przy wyprawach w wyższe góry. Ostatnio grupa pacjentów wybrała się na czterodniową wyprawę w Alpy, by w bardzo trudnych warunkach pogodowych zdobywać szczyty o wysokości ponad 3000 metrów n.p.m.

- Nasza akcja to ukłon w stronę diabetyków, którym chcemy powiedzieć, że cukrzyca to nie koniec świata i da się z nią żyć. Z drugiej strony to przesłanie do środowisk medycznych, by nie zabraniali swoim pacjentom aktywności fizycznej - mówi dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ.

Zwieńczeniem całego projektu ma być zdobycie, na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, pięciotysięcznika. Najprawdopodobniej będzie to licząca 5137 m m.n.pm. góra Ararat w Turcji. Uczestnicy wyprawy opiszą swoje doświadczenia w specjalnym przewodniku dla osób z cukrzycą.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego fanpage'a uczestników akcji "5000 metrów nad poziomem cukru" na Facebooku.

рекомендовано
Medal Polonia Minor na 660-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę