перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Ambasador Irlandii z oficjalną wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

12 stycznia 2016 r. na najstarszej polskiej uczelni gościł ambasador Irlandii w Polsce dr Gerard Keown.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania muzeum UJ Collegium Maius. Następnie dyplomata udał się do Collegium Novum, gdzie wziął udział w spotkaniu z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem oraz z przedstawicielami Wydziału Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ: dziekanem prof. Bogdanem Szlachtą, prof. Wawrzyńcem Konarskim i dr hab. Renatą Czekalską oraz Instytutu Filologii Angielskiej Wydziału Filologicznego UJ: dr hab. Bożeną Kucałą, dr Beatą Piątek i dr Robertem Kuskiem.

Rozmowy dotyczyły m.in. historii relacji polsko-irlandzkich, w tym kontaktów kulturalnych, zwłaszcza w dziedzinie literatury. W tym kontekście zwrócono uwagę na podobieństwo historycznych doświadczeń obu narodów, zwłaszcza tradycji walki o niepodległość. Poruszony został również temat mniejszości polskiej w Irlandii, która stanowi obecnie drugą po Irlandczykach największą grupę etniczną w tym kraju. Uczestnicy omówili również kwestie dotyczące możliwości rozwoju wymiany studenckiej między Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami irlandzkimi.

Po spotkaniu, ambasador wygłosił w auli Collegium Novum wykład pt. "The Global Island - Ireland's Place in a Changing World".

Gerard Keown urodził się w roku 1971. Z wykształcenia jest historykiem. Obronił doktorat z historii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Pracę w dyplomacji rozpoczął w 1996 roku. Brał udział w misji OSCE w Bośni i Hercegowinie w 2000 roku. Piastował stanowiska m.in. w ambasadach Irlandii w Wiedniu i Tokio. Od marca 2015 roku jest ambasadorem Irlandii w Polsce. Na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł po raz drugi. Jego wcześniejsza, kurtuazyjna, wizyta miała miejsce 8 października 2015 r.

рекомендовано
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii