перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Synchrotron Solaris łączy krakowski świat nauki

Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Krakowska podpisały umowę o współpracy. Dokument zakłada wspólne prowadzenie badań i pomiarów mechanicznych w siedzibie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, realizację projektów naukowo-badawczych, w tym wspólne starania o fundusze niezbędne do ich finansowania, a także wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie przy realizacji podejmowanych zadań.

Umowa ułatwi wymianę myśli i doświadczeń między naukowcami pracującymi w Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) i Politechnice Krakowskiej (PK). Dzięki współpracy NCPS Solaris będzie mogło korzystać ze specjalistycznej wiedzy pracowników PK, którą zdobyli między innymi pracując na rzecz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Dokument przewiduje także prowadzenie doświadczalnych analiz naprężeń oraz pomiarów drgań urządzenia. Wykorzystanie najwyższej klasy sprzętu, jakim dysponują obie uczelnie, pozwoli uzyskać precyzyjne wyniki tych badań.

- Dla nas rozszerzenie współpracy pomiędzy centrum a innymi instytucjami jest niezwykle ważne. Liczymy, że doświadczenie i międzynarodowe kontakty partnerów z Politechniki przyczynią się do rozszerzenia prowadzonych tu badań. Jestem przekonany, że obie strony na tym skorzystają. Politechnika dysponuje szeroką wiedzą na temat monitorowania działalności takiej infrastruktury pod względem mechanicznym - mówił przed podpisaniem umowy prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Umowa przewiduje także współpracę uczelni przy realizacji wybranych projektów naukowo-badawczych, w tym wspólne starania o fundusze niezbędne do ich finansowania. Otwiera również dla studentów i doktorantów PK możliwości prowadzenia w synchrotronie badań naukowych i pomiarów związanych z pracami dyplomowymi i doktorskimi. W planach jest również ułatwienie naukowcom z politechniki dostępu do linii eksperymentalnych Solaris.

- Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris jest jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. Od 25 lat współpracujemy z CERN-em, w którym nasi naukowcy brali udział przy tworzeniu Wielkiego Zderzacza Hadronów. Te doświadczenia gwarantują, że włączymy się nie tylko w obszary mechaniczne, ale również w obszary badawcze. Dziś nauka nie zna granic. Uczelnie techniczne i humanistyczne mogą ze sobą z powodzeniem współpracować dla dobra odkrywania prawdy, rozszerzania wiedzy i horyzontów - mówił rektor PK prof. Kazimierz Furtak, który również złożył podpis pod dokumentem.

Uruchamiany w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris synchrotron to nowoczesne urządzenie badawcze, pierwsze tego typu w Polsce i jedyne w Europie Środkowej. Jest to akcelerator elektronów i źródło wyjątkowego światła, dzięki któremu naukowcy mogą dokonywać przełomowych odkryć w takich dziedzinach nauki, jak fizyka, biologia, chemia, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia, krystalografia czy archeologia i historia sztuki.

Na świecie funkcjonuje około 60 takich ośrodków badawczych, które mają ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek

NCPS Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy wsparciu Unii Europejskiej (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka). Uroczyste otwarcie centrum odbyło się we wrześniu ubiegłego roku.

рекомендовано
Pierwsza w Szpitalu Uniwersyteckim operacja replantacji ręki