Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Apel do Parlamentu i Rządu RP

"Apelujemy do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie najwyższego priorytetu rozwojowi szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, które mogą i powinny stać się siłą napędową modernizacji Polski w najbliższych dziesięcioleciach" - czytamy w apelu.

Pod petycją podpisali się:

• prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
  • prof. Józef Lubacz, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich,
  • prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich.

Zdaniem prof. Wiesława Banysia środowisko akademickie jest zadowolone ze zmian, które nastąpiły w ostatnich latach. Wymienił m.in. fakt, że znaczna część funduszy na badania została przeznaczona na granty, przyznawane w konkursach. Powoduje to, że każdy z badaczy daje z siebie więcej energii.

Rektorzy podkreślają, że nie ma odwrotu od koncepcji wyłaniania wiodących ośrodków badawczych, a później uniwersytetów badawczych, które będą w stanie konkurować ze światowymi potęgami.

W dalszym ciągu nie ma kompromisu w sprawie podziału uczelni na ogólnoakademickie i zawodowe. Środowisko naukowe nie zaakceptowało ministerialnej propozycji, by prawo do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim miały uczelnie z uprawnieniami do nadawania doktoratu. Rektorzy mają również uwagi dotyczące problematyki zatrudniania pracowników i skomplikowanych przepisów o przetargach w nauce. Jednocześnie oczekują ściślejszej współpracy z rządem i parlamentem, gdyż na razie jest niewystarczająca.

Kamil Melcer, rzecznik ministerstwa nauki, deklaruje, że propozycje środowiska akademickiego zostaną poddane głębokiej analizie i uwzględnione w dalszych pracach.

Pełna treść apelu

Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw

Дата опублікації: 15.01.2013
опубліковано: Łukasz Wspaniały