Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji UJ najlepsi w konkursie na aplikację ogólną

11 lutego 2013 r. w w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie szkolenie na aplikacji ogólnej rozpocznie kolejnych dwieście osób. Znane są już nazwiska tych, którzy najlepiej poradzili sobie z dwuetapowym egzaminem wstępnym. Najlepsi w konkursie okazali się absolwenci Wydziału Prawa i Administracji UJ - 1. miejsce zajęła mgr Katarzyna Mańkowska, natomiast 3. miejsce mgr Przemysław Tacik.

Z informacji na temat kandydatów przystępujących do konkursu na aplikację wynika, że najwięcej osób zainteresowanych odbyciem tej aplikacji było absolwentami UJ (254 osób, tj. ponad 15 proc.). Kolejną grupę stanowili absolwenci Uniwersytetu Śląskiego, trzeci w kolejności byli studenci z Uniwersytetu Warszawskiego. Osoby, które ukończyły prawo na UJ, okazały się też najlepsze pod względem osiągniętych wyników egzaminu wstępnego. Stanowiły 28,5 proc. ogółu przyjętych (57 osób).

O sukcesie młodych prawników z krakowskiego uniwersytetu przesądziło doskonałe przygotowanie do drugiego etapu konkursu, tj. rozwiązywania kazusów. Wykładowcy z WPiA UJ podkreślają, że już od pierwszego roku studenci uczą się rozwiązywania kazusów, bo najważniejsza w pracy prawnika jest analiza stanu faktycznego. Pomocna jest także praca w poradni prawnej, w której studenci poznają w sposób praktyczny swój zawód.

Nauka w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury potrwa 12 miesięcy, potem można kontynuować karierę naukową na aplikacji sądowej albo prokuratorskiej. Aplikant w czasie nauki nie może podjąć zatrudnienia, ale KSSiP każdego miesiąca wypłaca aplikantowi stypendium w kwocie 3300 zł (czyli 2711 zł netto).

Дата опублікації: 18.01.2013
опубліковано: Mariusz Kopiejka