перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Unijne fundusze na rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USD) powstanie centrum urazowe dla dzieci. Będzie ono udzielało pomocy pacjentom z ciężkimi, mnogimi i wielonarządowymi obrażeniami. Warta 9 mln zł inwestycja w 85 proc. zostanie sfinansowana z pieniędzy pochodzących z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ministerstwo Zdrowia planuje stworzyć 12 takich ośrodków w całym kraju. Ten krakowski ma być jednym z pierwszych.

W Polsce brakuje wyspecjalizowanych ośrodków o najwyższym poziomie referencyjności, które kompleksowo i w jednym miejscu udzielałyby świadczeń zdrowotnych najbardziej poszkodowanym dzieciom. Urazy są najczęstszą przyczyną zgonów w tej grupie wiekowej, przy czym około połowa z nich to efekt wypadków komunikacyjnych. Co roku wiele dzieci potrzebuje pilnej i specjalistycznej pomocy na skutek wypadków przy pracach rolniczych.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia, po konsultacjach, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowiska medycznego oraz realizatorzy zadań systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, podjęło decyzję o powołaniu centrów urazowych dla dzieci. Będą one kompleksowo diagnozowały i leczyły obrażenia wielonarządowe u dzieci i młodzieży bez potrzeby przewożenia ich do innych ośrodków. Każde centrum urazowe ma zapewniać opiekę medyczną dla populacji co najmniej 1 mln osób, a maksymalny czas dotarcia do niego z miejsca zdarzenia określono na 1,5 godziny.

USD jest przygotowany do uruchomienia nowego centrum urazowego. Szpital dysponuje wymaganym przez resort zdrowia lądowiskiem dla śmigłowców ratunkowych czy wyspecjalizowaną kadrą medyczną. Otrzymane pieniądze przede wszystkim zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Najpilniejsze jest pozyskanie rezonansu magnetycznego, który obecnie jest dzierżawiony od zewnętrznej firmy. W planach jest również zakup specjalistycznego rentgena.

Nowe centra będą zorganizowane na tej samej zasadzie, na której działają centra urazowe dla dorosłych - będą wydzielonymi funkcjonalnie częściami szpitali. Nie ma więc konieczności rejestrowania ich jako nowe jednostki organizacyjne.

рекомендовано
Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"