перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Uniwersytet Jagielloński gościł uczestników ŚDM

W dniach 26-31 lipca br. w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. W organizację tego wielkiego przedsięwzięcia zaangażował się Uniwersytet Jagielloński, udostępniając w tym czasie budynki, tereny i parkingi na potrzeby Archidiecezji Krakowskiej. Pielgrzymi nocowali w domach studenckich, salach sportowych i na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Najliczniejsza grupa przebywała na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W namiotach wojskowych, rozbitych nieopodal budynków Wydziału Matematyki i Informatyki, biwakowało około 1,5 tys. harcerzy, którzy przybyli na Zlot Harcerzy RP. Jego uczestnicy - skauci z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych czy Boliwii - podczas ŚDM pomagali w dbaniu o bezpieczeństwo pielgrzymów.

Duża liczba gości z całego świata była zakwaterowana w domach studenckich zarządzanych przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak" oraz w obiektach Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Tutaj też stanęła plenerowa scena, na której odbywały się msze, obrzędy liturgiczne, katechezy, koncerty i spotkania.

Pielgrzymi tłumnie odwiedzali również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie jedną z atrakcji jest grający zegar. Muzealnicy, z okazji ŚDM, przygotowali dla nich specjalną ekspozycję poświęconą świętym związanym z najstarszą polską uczelnią, tym spośród wielkiego grona pokoleń, którzy w sposób wybitny realizowali wypływające z wiary wartości, byli i nadal są wzorami cnót. Wystawę "O Świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie" można zwiedzać do 15 września.

Zdjęcia z pobytu pielgrzymów w Uniwersytecie Jagiellońskim nadesłali: Biuro Kanclerza, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Muzeum UJ Collegium Maius, Dział Zarządzania Majątkiem UJ CM, Dział Administracji Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ i Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak".

Polecamy również:

рекомендовано
Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami <span lang="en">Proof of Concept</span> FNP

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami Proof of Concept FNP