перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Prof. Stanisław Kistryn w Portugalii o finansowaniu szkolnictwa wyższego

W dniach 6-7 października prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn uczestniczył w 3. forum zorganizowanym przez European University Association (EUA) poświęconym kluczowym tematom związanym z finansowaniem nauki i szkół wyższych. Wydarzenie to jest unikalne w swej formule, ponieważ zapewnia możliwość otwartej wymiany poglądów pomiędzy studentami, władzami uczelni, ekspertami, lokalnymi władzami i prywatnymi przedsiębiorcami. Gospodarzem tegorocznego forum był Uniwersytet w Porto.

W tym roku uczestnicy skupili swoją uwagę na kluczowych problemach dotyczących wydajnego zarządzania ośrodkami akademickimi oraz umiejętnym transferem wiedzy wytwarzanej przez szkoły wyższe, a mogącej przysłużyć się społeczeństwom i lokalnym gospodarkom. Szkolnictwo wyższe musi być postrzegane jako inwestycja. Aktualnie obowiązujące sposoby i modele zarządzania i finansowania uczelni muszą zostać zmodyfikowane i dostosowane do obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej Europy oraz świata. Obecnie sektor finansów publicznych znajduje się pod ogromną presją, w związku z czym konieczne jest zoptymalizowanie wydatków przeznaczonych na naukę.

Na seminariach dokonano również pierwszego podsumowania programu Horyzont 2020, największego dotychczas programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego założeniem było stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji - od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań lub technologii. Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła w latach 2016-2020 prawie 80 mld euro. Ponadto dyskusje skupiły się na przeanalizowaniu wpływu minionego kryzysu ekonomicznego w Europie na bieżące funkcjonowanie szkół wyższych. Głównym celem debat była próba znalezienia nowych sposobów finansowania nauki i badań, w tym w obszarze partnerstwa prywatno-publicznego.

EUA jest jedną z czołowych organizacji europejskich skupiających szkoły wyższe. Ma na celu między innymi zapewnienie instytucjom członkowskim forum współpracy i wymiany informacji w dziedzinie bieżących trendów w szkolnictwie wyższym. Skupia 39 polskich uczelni, w tym Uniwersytet Jagielloński.

рекомендовано
Profesorowie UJ powołani do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Naukowcy UJ badają negatywny wpływ narciarstwa na tatrzańską przyrodę

Apel o wsparcie dla unijnego rozporządzenia o odbudowie przyrody