перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje jubileusz

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje jubileusz

W środę odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia Muzeum Farmacji UJ, jednej z najpiękniejszych i najważniejszych placówek tego typu na świecie. Uczestniczyła w niej córka założyciela Anna Proń-Marchwica, a także przedstawiciele UJ CM: pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej prof. Beata Tobiasz-Adamczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Jacek Sapa, prof. UJ oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Tomasz Brzostek.

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w 1946 roku. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Proń, ówczesny radca prawny i dyrektor administracyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Do końca lat 80. Minionego stulecia muzeum znajdowało się przy ul. Basztowej 3. Obecnie mieści się w kamienicy przy ul. Floriańskiej 25. Ekspozycja prezentowana jest na pięciu kondygnacjach. Każde piętro poświęcone jest osobnemu zagadnieniu.

W dawnych wiekach pod pomieszczeniami aptecznymi znajdowała się piwnica, w której przechowywano materiały, które pod wpływem temperatury bądź światła ulegały zniszczeniu. Ulokowana w gotyckich piwnicach prezentacja poświęcona jest zatem zagadnieniu przechowywania materiałów takich jak wosk i oliwa. W piwnicach podziwiać można także przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza - miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle.

Na parterze wystawiane są meble pochodzące z aptek klasztornych, godła i elementy tradycyjnego wystroju aptek - pancerz żółwia, zasuszonego krokodyla, węża i miecz ryby-piły. Na pierwszym piętrze prezentowane są meble i wagi apteczne oraz portrety pierwszych profesorów farmacji. Mały pokój poświęcony został farmaceucie Ignacemu Łukasiewiczowi (1822-1882), który jako pierwszy na świecie wydestylował z oleju skalnego naftę i który skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową.

Na pozostałych kondygnacjach podziwiać można m.in.: wagi stołowe i małe wagi ręczne z rogowymi szalkami, szklane i cynowe miary pojemności, apteczkę podróżną w formie tryptyku. Ostatnia sala ekspozycyjna została urządzona na strychu, co również ma swoje merytoryczne uzasadnienie, ponieważ strych, jako miejsce przestronne i suche, był często wykorzystywany przez dawnych aptekarzy do suszenia i przechowywania ziół leczniczych. Na drewnianej konstrukcji tego pomieszczenia umieszczone zostały drewniane ramy obciągnięte grubym płótnem, służące do suszenia ziół, na podestach ułożone zostały różnego rodzaju krajalnice do krojenia ziół. Poza tym są tu sita różnej gęstości, prasy do wyciskania soku, perkolatory służące do sporządzania wyciągów roślinnych, a także słomiane kosze opatrzone drewnianymi szyldami z nazwami przechowywanych w nim ziół.

Z zasadami zwiedzania Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego można zapoznać się na stronie muzeumfarmacji.pl.

фотогалерея
рекомендовано
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту